Dejte Scale šanci, vyzývají akademici z filmové vědy

Pavel Skopal a Radomír Kokeš z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU vyzývají v otevřeném dopise brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou k zachování provozu Univerzitního kina Scala.

20. 4. 2023 Události

Vážená paní primátorko,

obracíme se na Vás ve věci Univerzitního kina Scala s nadějí, že máme společný zájem provoz tohoto unikátního prostoru zachránit i do budoucna. Bude to na podzim deset let, co jsme s radostí sledovali slavnostní vstup Scaly do nové éry. Představitelé brněnské radnice upřednostnili společensko-kulturní zájmy před zájmy politickými, odstoupili od svého rozhodnutí provoz tehdy městského kina definitivně zavřít a nabídli veřejně protestující Masarykově univerzitě bezprecedentní dohodu o dlouhodobém pronájmu historické budovy, která tak měla do budoucna sloužit zájmům akademicko-vzdělávacím, společenským a kulturním.

Za oněch deset let od otevření se Univerzitní kino Scala stalo výjimečnou institucí, jež plně následuje, bapřesahuje, ony zprvu zdánlivě idealisticky vytyčené cíle. Lze je bezesporu označit za místo vzdělávání, odborné diskuse a reprezentativního setkávání nejen akademické obce, nýbrž i té politické, protože nabízí unikátní prostory pro debatu formální (v sále) i neformální (ve foyer). Je velmi úspěšnou kulturní institucí, jež se brzy vypracovala na jedno z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v republice a kde se pořádají prestižní filmové premiéry, kulturní festivaly či veřejné diskuse.

Co je ale nejdůležitější: Scala nabyla statusu jednoho z významných společenských center Brna, za což vděčí i své unikátní pozici na Moravském náměstí. V jejím foyer, v její kavárně i před jejím vchodem se denně setkávají, zastavují, rozprávějí a diskutují stovky lidí napříč generacemi. Univerzitní kino Scala je nejen pro své architektonické kvality a brzy již stoletou tradici, ale především pro tuto komunitní povahu, obdivováno návštěvníky z celého světa, zahraničními odborníky napříč vědními obory i experty z řad turistického průmyslu.

Jde nám tedy především o zachování Univerzitního kina Scala coby vysoce aktuálního, vskutku ojedinělého vzdělávacího, kulturního a společenského průsečíku, který se za poslední dekádu podařilo vybudovat a jímž se může radnice města právem pyšnit. Jde nám o projekt, za který vděčíme neobvyklému propojení politické i akademické reprezentace města Brna. Nedopusťte, prosím, aby to byla naopak Vaše politická reprezentace, která bude stát za jeho koncem. Žádáme Vás o záruky toho, že po nezbytné rekonstrukci budovy dojde k jeho úspěšnému pokračování, tedy k obnovení činnosti Univerzitního kina Scala ve výše pojednaných funkcích.

Je to v zájmu města Brna, jeho obyvatel i jeho návštěvníků.

Za Ústav filmu a audiovizuální kultury FF MU podepsáni

doc. Mgr. Pavel Skopal, Ph.D., vedoucí ústavu