Slovo děkana k akademické obci. Využijte slevu na publikaci Sto tváří nebo jednotnou šablonu závěrečné.

Web fakulty  |  03/2021
2. 3. 2021, 15:00

Fakultní newsletter

Březen ve znamení významných dní

Vážené kolegyně, vážení kolegové, studentky a studenti,

měsíc březen přináší přinejmenším tři památné dny, které stojí za zmínku v souvislosti s Masarykovou univerzitou a naší fakultou. První výročí – 7. březen a narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka – je vepsáno do názvu naší almae matris. Na to druhé – 8. březen a Mezinárodní den žen – se zapomíná. Jen si připomeňme, že na počátku byla stávka newyorských švadlenek v roce 1908 a definitivně byl svátek prosazen na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani roku 1910. Rozhlédněme se – virtuálně i reálně – kolem sebe a popřejme, my, slabší polovina lidstva, svým kolegyním radost, slunce a brzký příchod jara.

Třetí výročí je navýsost pedagogické, ba akademické. No ano, náš Jan Amos Komenský a 28. březen. Jistě si všichni  pamatujeme nějakého učitele, který nás štval, deptal nebo inspiroval. Zabádal jsem pro jednou, co si ze školy pamatuji, a především koho si pamatuji. Není to nic, co by se týkalo zdánlivě důležitých znalostí a dovedností, zato podivné střípky: lovení pstruhů obouruč v potoce pod kameny (1. třída, pan učitel Hilmar), „neperte se jako zvěř, ale pěkně podle pravidel a tady před tabulí, abych na vás viděla“ (2. třída, paní učitelka Vacková), zkrátka samé životně důležité věci, a hlavně pořádná dávka emocí.

Proč o tom píšu? To, co děláme a jak to děláme, něco činí s námi. Kovidová izolace se může lehce změnit v jednotvárnou nudu: bez pomoci přátel a kolegů se ta nekonečná pustina těžko překonává. Jarní semestr, do něhož jsme vstoupili, znamená i příchod nových studentů magisterského a doktorského studia do naší komunity. Je na nás, jak je přivítáme a přijmeme mezi sebe. Strukturace výuky po ročnících v magisterském studiu přece jen jisté vazby přirozeně vytváří. U doktorského studia je problém zapojení do doktorandské pospolitosti složitější. Proto prosím školitele, oborové rady a taky zkušené doktorandy, aby se o své nové studentské kolegy zajímali, vytvořili si, byť virtuálně, vzájemné vazby a nezapomněli na obyčejné člověčenství, které je nezbytným podhoubím intelektu.

Na závěr si dovolím březnový úkol od jedné moudré ženy: být šťastný je lidská povinnost.

Petr Kyloušek
proděkan pro vědu a doktorské studium

Slovo děkana k akademické obci

Děkan fakulty, prof. Milan Pol, se na prahu jarního semestru obrací ke studentům a zaměstnancům.

Přehrát video

Online výuka na FF MU z pohledu studenta

Informační stránka pro studenty byla nově rozšířena o užitečné tipy, které vám mohou pomoct online výuku lépe zvládnout a rychleji se zorientovat.

Zjistěte více
 

Pomozte nám zlepšit sekci Student na webu

Dejte nám prostřednictvím krátkého dotazníku vědět, jak často a jak přesně s ní pracujete a co bychom v ní mohli zlepšit.

Vyplňte dotazník

Pořiďte si Sto tváří s mimořádnou slevou

U příležitosti března jakožto měsíce knihy jsme pro vás připravili slevu 50 % na koupi výroční publikace Sto tváří, sto příběhů. Stačí když přímo v Munishopu uplatníte kupón MUNIARTS100. Nově můžete navíc zboží z Munishopu nechat dodat přímo na své pracoviště.

Zjistěte více

Píšete závěrečnou práci? Zkuste jednotnou šablonu

Po vzoru ostatních fakult MU je i na filozofické fakultě od jarního semestru 2021 v pilotním režimu zavedena šablona závěrečné práce respektující zásady jednotného vizuálního stylu.

Zjistěte více
 

Knihovna zve na kurzy informačního vzdělávání

Pomohou vám s vyhledáváním a hodnocením zdrojů, citováním nebo tvorbou odborného textu. Workshopy jsou určeny začátečníkům i pokročilým a jsou zcela zdarma.

Zjistěte více

Filozofická fakulta se zapojí do Týdne mozku

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí celosvětového Brain Awareness Week. Připojte se k online přednáškám našich odborníků a zjistěte, co se děje v mozku při sledování umění, jak se odráží neurovědy v dramatu nebo kde se v mozku bere morální soud.

Zjistěte více

Co nás čeká v následujících měsících

po 1. 3. – pá 28. 5. 2021

Výuka v jarním semestru

po 1. – ne 14. 3. 2021

Období změn v zápisu předmětů

První dva týdny semestru můžete libovolně rušit registraci předmětů, případně si zapisovat další a také měnit seminární skupiny. Předměty, které budete mít v ISu po 14. březnu, již musíte ukončit!

út 2. 3. 2021

Představení Digitální knihovny Arna Nováka 

st 3. – čt 4. 3. 2021

Masarykovy dny 

Výročí narození Masaryka připomenou online přednášky i koncerty.

po 15. – pá 19. 3. 2021

Týden mozku 

Připojte se k přednáškám našich odborníků a zjistěte, co se děje v mozku při sledování umění, jak se odráží neurovědy v dramatu nebo kde se v mozku bere morální soud.

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu. Všechny termíny studijní agendy naleznete v harmonogramu v ISu.

Mohlo by vás zajímat

Archeologický objev z Břeclavska budí velkou pozornost  Externí odkaz

Athena Alchazidu: Online výuka nám otevřela spoustu nových možností  Externí odkaz

MS Teams pro studenty a vyučující: pár tipů před začátkem semestru  Externí odkaz

Tipy na zajímavé předměty z nejrůznějších oblastí  Externí odkaz

Vědkyně na filozofické fakultě? Zkoumají roli kultury v lidském životě nebo ideál socialistického člověka  Externí odkaz

Studentská Galerie Edikula opět ožívá s výstavou Kontinuum posvátného stromu  Externí odkaz

David Zbíral: Chci pochopit, jak vzniká a funguje náboženství  Externí odkaz

Výročí narození Masaryka připomenou online přednášky i koncerty  Externí odkaz

Příští číslo fakultního newsletteru vyjde začátkem dubna. Příspěvky můžete zasílat na propagace@phil.muni.cz.

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Student Odkaz  Starší newslettery

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Discord     Twitter     LinkedIn     Youtube