Čeština a němčina ve středoevropském jazykovém areálu

  • 1. února 2024
    10:30 – 11:30
  • zasedaní místnost děkanátu, budova C (2. podlaží), Arna Nováka 1, Brno

Do přednáškového cyklu Artes liberales Brunenses čestných a externích členů Vědecké rady FF MU přijal pozvání Univ. Prof. Mag. Dr. Stefan Michael Newerkla z Vídeňské univerzity

Zatímco isoglosy v dialektologii diferencují určité dialektální zóny, výskyt společných jazykových a kulturních jevů vymezuje určité areály jazykového a kulturního kontaktu. Jeden z několika takových areálů můžeme zhruba ztotožnit s územím bývalého Rakouska-Uherska, tím míníme tzv. středoevropský jazykový areál, který tvoří čeština, slovenština, němčina a maďarština jako centrální jazyky a polština, slovinština aj. coby jazyky marginální. Z něho lze zřetelně vyčlenit subareál, který vyrůstá z působení češtiny na němčinu ve spádové oblasti Vídně. V naší přednášce se blíže podíváme na některé kontaktové jevy v tomto areálu.

Stefan Michael Newerkla je rakouský lingvista, slavista a filolog. Od roku 2004 působí jako profesor západoslovanské lingvistiky na Vídeňské univerzitě a od roku 2018 je řádným členem Rakouské akademie věd.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.