Horizonty teatrologie: Miroslav Kindl – Z Řezna do Vídně po Dunaji. O začátku, cestě a konci divadla Giovanni Burnaciniho

  • 10. listopadu 2021
    16:00 – 17:30
  • posluchárna G01, Gorkého 7, Brno / online (MS Teams)

Z Řezna do Vídně po Dunaji. O začátku, cestě a konci divadla Giovanni Burnaciniho

V roce 1652 se ve městě Regensburgu začala dle plánů italského architekta Giovanni Burnaciniho stavět provizorní divadelní budova. Hostit měla hudebně-dramatické představení L’Inganno d’Amore, které bylo zlatým hřebem oslav doprovázejících říšský sněm. Po skončení sněmu byla budova rozebrána a její nejcennější části poslány po Dunaji do Vídně. Zde byly několik let uloženy v císařském arsenálu. V roce 1659 pozval císař Leopold do hlavního města italské komedianty, kteří měli být hlavní atrakcí masopustních oslav roku 1660. Pro jejich performance bylo divadlo znovu postaveno na Tummelplatz v blízkosti Hofburgu. Návštěvníci zde mohli vidět velice kvalitní představení italské commedia dell’arte. Shodou nešťastných okolností došlo hned při první inscenaci k nehodě, při které tři dvorní dámy spadly z balkonu do císařské lože. Přednáška představí osudy Burnaciniho divadla a také důvody a konsekvence nešťastného pádu zvědavých dvorních dam.

Mgr. Miroslav Kindl, Ph.D., pracuje jako vedoucí odboru starého umění Muzea umění Olomouc a kurátor sbírky nizozemského malířství. Na Univerzitě Palackého v Olomouci přednáší dějiny nizozemského malířství 15.–16. století, nizozemského a vlámského umění 17. století, dějiny sběratelství 17. století a festivity a ceremonie habsburského dvora v 17. století. Ve své dizertační práci se věnoval obrazové a grafické dokumentaci slavností a ceremonií rakouských Habsburků 17. století. Jeho hlavní zájmy jsou v současnosti orientovány na nizozemské a vlámské umělce ve střední Evropě 17. století, historii sběratelství 16. a 17. století ve střední Evropě a dvorní ceremonie a slavnosti 17. století.

FB event

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.