HUMAIN – o designu, humanitních vědách, umění a umělé inteligenci

  • 19. září 2020
    10:00 – 21:00
  • INDUSTRA, Areál mrazíren Rovner, Masná 9, Brno

Rokem 2020 oslavíme 100. výročí od vydání dramatu R.U.R., prostřednictvím něhož dal Karel Čapek světu slovo robot, a 70 let od zveřejnění Turingova testu, kterým Alan Turing zkoumal inteligenci systémů skrz schopnost člověka rozpoznat lidskou komunikaci od strojové. Naše každodenní životy jsou technologiemi prostoupeny více než kdy před tím. Umělá inteligence je fenomén, který už nemůže být prezentován pouze jako spektákl a exhibice robotických rukou nebo jako užitečná technologická kuriozita. Je nám totiž blíže, než se může na první pohled zdát.

Cílem projektu HUMAIN je upozornit umělou inteligenci v širších interdisciplinárních kontextech a rámcích (humanitní vědy, umění a design), které doposud v České republice nebyly zcela artikulovány. Je třeba upozornit na množství perspektiv a tematických aspektů, které se dotýkají a v budoucnu dotknou každého z nás. Umělá inteligence už tedy není záležitostí technologických laboratoří, aplikací do průmyslu a IT. Je zrcadlem nás samých, našich hodnot, přesvědčení a cílů. Rok 2020 by se měl stát dobou kladení si nových otázek.

Společně pořádají Katedra informačních studií a knihovnictví FF MU, Teorie interaktivních médií FF MU a Ateliér grafického designu 2 FaVU VUT.

Web projektu

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.