Křesťanská Evropa? Christianizace a asimilace pohanských elementů v prostoru severně od Alp (FILOVER: přednášky pro veřejnost)

  • 12. března 2019
    18:00 – 20:00
  • čítárna, přízemí budovy D, FF MU, Arna Nováka 1, Brno

Křesťanská Evropa? Christianizace a asimilace pohanských elementů v prostoru severně od Alp

Ve společenských diskuzích posledních let se zejména v souvislosti s aktuální multikulturní problematikou opakovaně objevuje klišé o „křesťanských kořenech“ evropské kultury nebo dokonce křesťanství coby „tradičním náboženství Evropanů“. Cílem přednášky bude kritické uchopení těchto klišé, a to zejména poukazem na komplikované dějiny šíření křesťanství v různých částech Evropy, vytrvalost pohanských elementů v nominálně křesťanských kulturách a romantické znovuobjevení pohanství během novověku, doprovázené pozvolnou sekularizací a do jisté míry i pozvolným „soumrakem“ křesťanství v západních zemích.

Mgr. et Mgr. Jan Reichstäter, Ph.D. je doktorským absolventem Ústavu religionistiky FF MU. Specializuje se na předkřesťanská náboženství v severních částech Evropy, především v indoevropském jazykovém prostoru. Vedle obecně historického výzkumu se u dotyčných náboženství analyticky věnuje například tématům ekologie, genderu nebo násilí. Zabývá se také dějinami christianizace Evropy a křesťansko-pohanskými syntézami v mytologii a rituální praxi.

Podrobnosti Projekt FILOVER

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.