Rezidua a otisky organických látek v korozních produktech mědi a jejích slitin. Pilotní studie. Industrie starší doby bronzové

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

PEŠKA Jaroslav KRÁLÍK Miroslav SELUCKÁ Alena

Rok publikování 2006
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Památky archeologické
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
www http://anthrop.sci.muni.cz/mp.do?id=178&sKey1=AAAAAEAAD
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Klíčová slova copper corrosion products; organic residuals; pseudomorphs; imprints; conservation; Early Bronze Age
Popis Korozní produkty některých kovů (měď, železo, olovo, stříbro) mají schopnost uchovat relikty jinak rychle se rozkládajících předmětů organického původu, které se v době rozvoje koroze nacházely v blízkosti kovu. Mohou se zachovat tři různé formy: (1) relikt vlastní organické substance (např. dřeva), (2) mineralizovaná forma (pseudomorfa) předmětu a nebo (3) otisk vnějšího povrchu předmětu v korozních vrstvách. Při studiu rcheologických nálezů ze starší doby bronzové jsme zjistili, že v korozních produktech měděných a bronzových artefaktů můžeme najít nejrůznější relikty dřeva, textilu, provázků, rostlin, hmyzu, lidské kůže včetně otisků prstů a další. Ukázalo se, že tyto nálezy nejsou výjimečné. V případě rozvoje silných vrstev tzv. divoké patiny je jejich výskyt velmi pravděpodobný – právě přítomnost organické látky je totiž příčinou rozvoje silné koroze. Odhalení a využití těchto vzácných stop však vyžaduje cílené a detailní studium korozních produktů, včetně odpovídajícího zacházení s nimi, ošetření a konzervace. Korozní vrstvy mědi se pak mohou stát vzácnou "konzervou" minulosti, médiem, které při širším a metodicky konzistentním využití dovoluje otevřít a novým způsobem řešit otázky přírodního prostředí, materiálních stránek života a tělesných znaků i chování lidí v minulosti.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.