Brněnské sokolské slety

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu sportovních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.

Autoři

STRACHOVÁ Milena VOSTRÝ Zdeněk

Rok publikování 2018
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Brno v minulosti a dnes. Příspěvky k dějinám a výstavbě Brna
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sportovních studií

Citace
Klíčová slova Sokol Brno I gymnastic organization; Czech emancipation movement; Moravia; Sokol movement; Sokol gatherings.
Popis Příspěvek je věnován počátkům sokolské organizace v Brně. Svou pozornost zaměřuje na demonstraci české emancipace v Brně, kterou představoval sokolský slet v roce 1914 a „vzpomínkové slety“ z let 1924 a 1934. Připomíná návštěvu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Moravě, během níž navštívil sokolský stadion, kde se konalo cvičení dorostu v rámci vzpomínkového sletu. Hlavní pozornost v programu prezidenta republiky však byla věnována brněnským vysokým školám, proto připomínáme i tuto skutečnost. Článek analyzuje hromadné sokolské výpravy na Moravu, pořádané Českou obcí sokolskou k podpoře české národní myšlenky, jež vyústily v uspořádání sletu. Jediný mimo Prahu konaný všesokolský slet, nazývaný též „brněnský“, byl vyústěním snahy posílit národní myšlenku na Moravě. Brno, v té době národnostně rozdělené, bylo pro tuto manifestaci nejvhodnější, neboť právě zde vznikla nejstarší jednota na Moravě. Příspěvek přibližuje současným čtenářům tuto neprávem opomíjenou událost našich moderních dějin. Podobně se dosud nedostávalo pozornosti oběma „vzpomínkovým sletům“, a náš příspěvek usiluje o nápravu tohoto nedostatku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.