Experiencing Tibet from the Heart of Europe
| Autoři | |
|---|---|
| Rok publikování | 2022 |
| Druh | Editorství odborné knihy |
| Fakulta / Pracoviště MU | |
| Citace | |
| Popis | Kniha pojednává o českých, moravských, slezských a československých návštěvnících Tibetu v 19. a 20. století. Prvním návštěvníkem byl Heinrich August Jäschke, článek o něm napsal John Bray. Druhým návštěvníkem byl René Nebeský-Wojkowitz a článek o něm napsal Uwe Niebuhr. Dalším významným badatelem byl Kamil Sedláček, československý tibetanista, který stejně jako jeho vrstevník Josef Kolmaš Tibet nikdy nenavštívil. Důvodem byla politika Čínské lidové republiky, která v padesátých letech 20. století zakázala cestovat do anektovaného Tibetu, zejména do Lhasy. Oba tito badatelé patřili k zakladatelům oboru tibetanistiky v Evropě. Články o nich napsali Jiří Holba a Daniel Berounský. V padesátých letech se však podařilo do Tibetu vycestovat několika odborníkům, například Vladimíru Sísovi a Josefu Vanišovi, kteří se osobně setkali se 14. dalajlamou. Byli to např: Karel Beba, Alois Svoboda, Jiří Ployhar, Stanislav Černý, Zbyněk Málek a Jan Vinař. Autorem článku o těchto pobytech v Tibetu je Luboš Bělka. Prvním Slovákem, který bádal v Tibetu a publikoval velké množství odborných textů, byl Martin Slobodník, článek o něm napsala Jaroslava Ptáčková. Knihu uzavírají Martin Hanker a Petr Jandáček se svou studií o obrazu Tibetu v Československu. |
| Související projekty: |