Grantová agentura ČR podpoří nové výzkumné projekty na fakultě

Témata vybraných projektů se týkají oblastí základního výzkumu, jehož hlavním cílem je přinášet nové poznatky. V rámci různých grantových výzev získala Filozofická fakulta MU podporu pro celkem osm projektů, a to na dobu tří let. Stala se tak druhou nejúspěšnější filozofickou fakultou v prostředí tuzemských univerzit.

13. 12. 2021

Bez popisku

V kategorii Standardní projekty přihlásila fakulta 30 návrhů a 6 dalších v režimu spolupříjemce. Podpořeno bylo celkem 5 projektů, u nichž fakult figuruje jako hlavní příjemce. V loňském roce bylo za FF MU podáno 50 projektů, u tří dalších byla fakulta spolupříjemcem – podporu obdrželo 8 projektů (dva až ve druhém kole z tzv. zásobníku) a jeden v režimu spolupříjemce.

• V kategorii Standardní projekty bylo letos podpořeno celkem 435 podaných návrhů.
  • Do oblasti společenských a humanitních věd spadá 105 projektů.
  • Filozofické fakulty všech tuzemských univerzit spolu s Filosofickým ústavem AV ČR dosáhly podpory pro celkem 28 projektů.
  • Filozofická fakulta UK získala 8 projektů, Filozofická fakulta UPOL poté 3 projekty a konečně Filozofická fakulta OU 2 projekty.

Kategorie Postdoc Individual Fellowship Incoming byla vyhlášena letos poprvé s cílem subvencovat projekty vynikajících zahraničních vědeckých pracovníků nebo českých vědeckých pracovníků s dlouhodobou zahraniční zkušeností, kterým bude tímto umožněna realizace vlastního vědeckého záměru na instituci v ČR. Fakulta do této soutěže přihlásila celkem dva projekty, oba podporu získaly. Celkově zde bylo podpořeno 8 projektů, z toho 4 v oblasti společenských a humanitních věd; další dva projekty míří na Univerzitu Pardubice a Filosofický ústav AV ČR.

V kategorii Junior Star bylo podpořeno celkem 16 projektů, bohužel ani jeden ze tří fakultních návrhů vybrán nebyl. Masarykova univerzita v této kategorii uspěla s celkem 3 granty – dva z vítězných projektů podala Přírodovědecká fakulta MU, jeden pak Právnická fakulta MU. Projekt právnické fakulty je jediným podpořeným projektem z oblasti společenských a humanitních věd začínajících badatelů.

V soutěži Lead Agency předložila fakulta jeden návrh projektu, výsledky dosud nebyly zveřejněny.

Již dříve byly vyhlášeny výsledky soutěže LA SNSF, v níž uspěl jeden z fakultních projektů.

Přehled podpořených projektů na FF MU

Standardní projekty:

• Mgr. Jana Mazáčková, Ph.D.: Rekonstrukce provozu středověké hradní kuchyně v návaznosti na zacházení s odpadem na příkladu hradu Rokštejna
  • doc. Mgr. Tomáš Malý, Ph.D.: Rituály úcty: Římské korunovace divotvorných obrazů jako prostředky kulturního přenosu ve středovýchodní Evropě
  • MA Ilaria Molteni, Ph.D.: Na křižovatce pamětí. Umění a reprezentace v Benátkách 14. století
  • Mgr. Radomír Kokeš, Ph.D.: Před Barrandovem: Narativní a stylová poetika českého filmu do roku 1933
  • Mgr. et Mgr. Ludmila Kaňáková Hladíková, Ph.D.: Neolitické plastiky ve světle analytických dat. Technologie výroby, doklady používání, mechanismy fragmentace a depozice

Postdoc Individual Fellowship Incoming:

• Dr. Matthew Kinloch: Narativní hierarchie: Vedlejší postavy v byzantské historiografii
  • Dr. Cosmin Tudor Minea: První dějiny architektury a tvorba národního dědictví v jihovýchodní Evropě (18601930). Nadnárodní přístup

LA SNSF:

• Mgr. Pavel Caha, Ph.D.: Značení vedlejších vět pádovými morfémy