HR Award – Zaměstnanci univerzity mohou nově čerpat příspěvek na školkovné

Masarykova univerzita zavádí v rámci podpory slaďování pracovního a rodinného života a návratu rodičů z mateřských a rodičovských dovolených nový benefit. Je jím možnost čerpat ze sociálního fondu příspěvek na mateřskou školu nebo dětskou skupinu namísto příspěvku na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření.

6. 9. 2023

Bez popisku

Od 1. září 2023 mohou všichni zaměstnanci Masarykovy univerzity využít pro úhradu části školkovného za dítě v mateřské škole nebo dětské skupině finanční prostředky, které dosud čerpali nebo by mohli čerpat na penzijní připojištění. Podle dodatku č. 1 ke Kolektivní smlouvě se jedná o částku ve výši 2 % ze mzdového tarifu daného zaměstnance.

Příspěvek pro úhradu části školkovného je poskytován zaměstnanci, nikoli dítěti. Každý zaměstnanec má tedy nárok na jeden příspěvek. Příspěvek však mohou čerpat oba rodiče (jsou-li zaměstnanci MU) i na jedno dítě, naopak nelze příspěvek čerpat vícekrát na více dětí.

Kdy se vám vyplatí benefit využívat?

Využití nového příspěvku MU na mateřskou školu nebo dětskou skupinu přináší výhodu pro rodiče, kteří platí školkovné vyšší než 17 300 Kč/rok (= 1 442 Kč/měsíc).

Rodiče, jejichž měsíční platba za školku je nižší, mohou totiž využít zákonnou možnost uplatnění slevy na dani za zaplacené školkovné v rámci ročního zúčtování daně nebo daňového přiznání (takto lze aktuálně uplatnit slevu na dani až do výše 17 300 Kč/rok/dítě).

Více se dočtete v Metodickém listu OPŘ RMU Rozšíření čerpání prostředků sociálního fondu o příspěvek na mateřskou školu / dětskou skupinu.

Pokud máte zájem o čerpání příspěvku, neváhejte kontaktovat svou personalistku.

Zjistěte více o HR Award