Konec iluzí. HaDivadlo láká na poloviční vstupné

Iluze o změně k lepšímu se rozplynuly. Dění kolem je každým rokem dramatičtější a hodnoty společnosti se navzdory nadějím na lepší budoucnost bortí. Jak být dobrým, když je vše tak drahé? Kam mizí peníze, když pracujeme stále víc? Přichází éra konce iluzí? A co dělat s iluzemi, jichž se vzdát nechceme? S těmito otázkami vstupuje brněnské HaDivadlo do své 49. sezony, v níž představí tři premiérové tituly. Vstupenky na premiéry, ale i reprízy si mohou zaměstnanci filozofické fakulty koupit s poloviční slevou.

6. 10. 2023

Foto: archiv HaDivadla

Zvýhodněné vstupenky HaDivadlo nabízí za jednotnou cenu 160 Kč. „Lístky lze koupit přímo na pokladně divadla po zadání hesla Su z Fildy a prokázání se zaměstnaneckou kartou MU. Pokud chce někdo vstupenky nejdřív rezervovat a vyzvednout a zaplatit později, například až před začátkem představení, lze to udělat telefonicky na čísle +420 530 330 869 nebo +420 731 457 204, případně prostřednictvím e-mailu pokladna@hadivadlo.cz. Při rezervaci stačí uvést smluvené heslo a při osobním vyzvednutí na pokladně ukázat zaměstnaneckou kartu,“ upřesnila Tereza Teerink Turzíková z HaDivadla.

Spolupráce mezi filozofickou fakultou a HaDivadlem trvá od konce předchozí sezony. „Zájem diváků jsme zaznamenali a jsme rádi, že zaměstnanci od května zvýhodněných vstupenek využívají,“ uvedla pokladní Alena Hlaváčková.

HaDivadlo má na repertoáru inscenace založené na klasických textech světové i domácí literatury, ale i řadu autorských inscenací a současných textů. Kromě toho nabízí úvody před začátkem představení, které připravují lektoři z řad teatrologů a studentů divadla. „V HaDivadle pořádáme i besedy s tvůrčím týmem po představení, kdy mají diváci možnost zeptat se na cokoliv a dozvědět se mnohé zákulisní informace. Rád bych diváky pozval i na takzvaná Divácká ladění, což jsou zážitkové workshopy k jednotlivým inscenacím, které mají diváky na představení připravit zase jiným, ojedinělým způsobem,“ podotkl produkční Jakub Štrba.

V letošní sezoně s podtitulem Konec iluzí HaDivadlo uvede tři premiéry: inscenaci Jenom konec světa podle textu nejhranějšího francouzského autora současnosti Jeana-Luca Lagarce, dále titul multimediálního tvůrce JQr s názvem Queer Runner (labyrint citu / ráj mysli) a inscenaci Věřit v šelmy slovenské režisérky Júlie Rázusové.

Začátek října patří též 30. ročníku festivalu ...příští vlna/next wave... V prostorách HaDivadla se koná již poněkolikáté a představuje řadu projektů ze světa alternativního divadla a performance. „I v nové sezoně pořádáme řadu doprovodných programů. V pátek 27. října to bude například uvedení inscenace Humanismus 2022 s následným koncertem Michala Cába a přátel s titulem Humanismus 2023 přímo ve scénografii inscenace. Na středu 29. listopadu plánujeme další z diskusí A2 pořádaných společně se stejnojmenným čtrnáctideníkem. Tématem této volně přístupné diskuse bude Město proti venkovu? a bude se vztahovat k inscenaci Jenom konec světa,“ dodala Teerink Turzíková.

Hra Jenom konec světa z roku 1990 byla v České republice uvedena na divadle zatím pouze jednou, svého překladu do češtiny se dočkala teprve v roce 2017. „Diváci mohou znát úspěšný film Xaviera Dolana pod názvem Je to jen konec světa, který je na Lagarcově hře založený. Naše inscenace tak bude svým způsobem splacením dluhu tomuto významnému francouzskému dramatikovi, který se ve Francii hraje velice běžně, ale v Česku není příliš známý. Jednu z hlavních rolí v HaDivadle nastuduje herečka Sara Venclovská, která byla součástí souboru v letech 2010–2016,” uvedla Teerink Turzíková s tím, že inscenace bude mít výraznou vizuální i hudební stránku: o scénografii se postará Deborah Štysová a autorem hudby bude Matúš Kobolka, který s HaDivadlem spolupracuje již poněkolikáté.