8 doporučení, jak lépe zvládat současnou situaci

Jak nepropadnout negativním myšlenkám a udržet si i v současné situaci své duševní zdraví, radí doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., z Psychologického ústavu Filozofické fakulty MU.

30. 3. 2020 Radek Návrat Uchazeči

Ilustrace k článku pro FF MU vytvořila Nina Blažková.
Bez popisku

1. Zůstaňte pozitivní

Lidé, kteří si dokážou udržet v časech krizí spíše optimistický přístup a nerozvíjejí ve své mysli katastrofické scénáře, se lépe adaptují a volí efektivnější způsoby zvládání problémů. Optimistický postoj k životu vychází spíše z přijetí skutečnosti, že nesnáze se v životě mohou vyskytnout, ale že změna k lepšímu je možná – byť ne vždy snadná, rychlá či bezbolestná – a že k této změně můžeme sami nějak aktivně přispět.

Bez popisku

2. Vybírejte mezi informačními kanály

Špatnými zprávami se v dnešní době nešetří, a pokud se jimi necháme zaplavit, významně zvyšujeme riziko vyšší úzkosti, strachu a deprese. Ubránit se tomu můžeme i díky tzv. mediální dietě. Neznamená to, že se zcela odpojíme od zdrojů informací, ale můžeme k nim přistupovat výběrově. Kritériem výběru nemusí být jen užitečnost informací – co skutečně potřebuji vědět? – ale také jejich emocionální dopad – co mě potěší a pobaví? Co mě zaujme a poučí? Co mě uklidní, povznese, inspiruje?

Bez popisku

3. Relaxujte

Využívejme přestávek a chvil volna pro regeneraci, relaxaci, drobné radosti. Nacházejme duševní osvěžení u svých koníčků a zájmů. I kratší čas, který sami sobě věnujeme, může mít významný vliv na naši duševní a tělesnou pohodu a doplnění sil.

Bez popisku

4. Buďte užiteční

Pocit smysluplnosti a užitečnosti toho, co děláme v rámci svého zaměstnání anebo dobrovolnických aktivit, významně zvyšuje celkovou životní spokojenost. Drobná výpomoc, laskavý skutek, dobrý čin – skrze to, co ze sebe dáme, mnoho také sami získáváme.

Bez popisku

5. Pracujte na svých dobrých stránkách

Těžké životní situace nám mohou ukázat, že jako jednotlivci i celá společnost jsme silnější, než si myslíme. Využijme tedy období nejistot a krizí pro rozvíjení a projevení našich nejlepších stránek.

Bez popisku

6. Těšte se i z malých radostí

Pokusme se méně trápit tím, co nemůžeme, anebo tím, co nelze změnit. Zkusme se naopak více zaměřit na ocenění všeho dobrého, čeho se nám dostává, co přetrvává, a za co můžeme být vděční. Vychutnávejme si drobné a šťastné okamžiky života, které jindy běžně přehlížíme. Soustřeďme se na ně a plně je prožijme, ať si je později můžeme lépe vybavit z paměti a opakovaně se z nich těšit.

Bez popisku

7. Zůstaňte v kontaktu s blízkými

Současná situace spojená s výzvami vyhýbat se většímu počtu lidí a v některých případech se i distancovat od svých blízkých může v tomto kontextu působit protikladně. Doporučený odstup nebo izolaci však nemusíme vnímat se strachem z ostatních nebo s pocity viny, ale spíše jako akt ohleduplnosti a laskavosti vůči svému okolí. Ani fakt, že s některými svými blízkými na určitou dobu omezujeme fyzický kontakt, nemusí znamenat ztrátu zájmu, lásky a pocitu sounáležitosti. Záleží nám na někom? Myslíme na někoho? Máme jej rádi? Rada je více než prostá – dejme si to navzájem vědět!

Bez popisku

8. Žijte společně

V některých případech je situace odlišná a namísto omezení kontaktu nám přijatá opatření naopak umožnila trávit více času se svými nejbližšími. Využijme této vzácné příležitosti být skutečně spolu a nejen žít vedle sebe.

Doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., působí na Psychologickém ústavu FF MU, kde se pedagogicky i odborně věnuje tzv. pozitivní psychologii, směru, který se zaměřuje na pozitivní emoce, zážitky a pozitivně fungující společenství. 

Chcete vědět víc?


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.