Pět tipů, jak se co nejlépe připravit na přijímačky

Kostky jsou vrženy, přihlášky jsou podány. Teď je čas se co nejlépe připravit na přijímačky. V tomto článku se přehledně dozvíte, jaké podoby může mít přijímací zkouška na FF MU a jak se na ně co nejlépe připravit.

16. 3. 2021

Podali jste přihlášku do některého z široké nabídky studijních programů na naší fakultě? Věříme, že jste učinili dobrý krok, a vážíme si vašeho zájmu o studium u nás. Teď vás čekají přijímací zkoušky. Ty jsou nepříjemné v každé době, natož letos, kdy se mění jejich podoba a přecházejí do online formy. Proto vám chceme při přípravě co nejvíce pomoct a přinášíme vám pět užitečných tipů, jak se na ně co nejlépe připravit.

1. Pročtěte si podmínky přijetí

Nabídka studijních programů na FF MU je opravdu velice bohatá a každý z nich má své specifické podmínky přijetí. Některé programy zvolily Test studijních předpokladů (TSP), některé mají oborové ústní nebo písemné zkoušky, někam stačí dodat motivační dopis. Vše se přesně dočtete v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí.

TIP: Pokud budete cokoliv googlit, dejte si pozor, aby vás nezmátly informace z loňského roku. Mohou být někde ještě uveřejněné a mohou se od letošních podmínek a termínů výrazně lišit. Vždy proto pečlivě sledujte datum vydání.

2. Nepromeškejte důležité termíny

Předem dodané podklady

Některé studijní programy požadují, abyste ještě před přijímacími zkouškami dodali elektronické podklady pro posouzení. Mohou to být např. písemné práce na zadané téma, motivační dopis, úvaha, anotace literatury a další. Někde budou přijímat uchazeče pouze na základě těchto podkladů, někde je využívají jako předvýběr pro další ústní pohovory nebo písemné zkoušky. Přesné pokyny k vypracování a způsobu a termínu dodání podkladů naleznete opět v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí. Ale pozor! Termíny dodání podkladů se u jednotlivých programů liší. Některé už uplynuly, jiné vyprší na přelomu března a dubna.

Přehled požadovaných podkladů a jejich termínů

Termín Studijní program Typ podkladu Způsob dodání
Do 28. 2. 2021 Tlumočnictví českého znakového jazyka Motivační dopis Vložte do e‑přihlášky
Do 13. 3. 2021 Dějiny umění Motivační dopis Vložte do e‑přihlášky
29.⁠–⁠31. 3. 2021 Divadelní studia Dramaturgická analýza Zašlete na div@phil.muni.cz
Do 8. 4. 2021 Archeologie Anotace prostudované odborné literatury a/nebo popis účasti na terénních archeologických výzkumech Vložte do e‑přihlášky
Do 8. 4. 2021 Estetika Motivační text Vložte do e‑přihlášky
Do 8. 4. 2021 Francouzský jazyk a literatura Motivační dopis Vložte do e‑přihlášky
Do 8. 4. 2021 Historie Práce na zadané téma Vložte do e‑přihlášky
Do 8. 4. 2021 Italský jazyk a literatura Motivační dopis Zašlete na egle.mocciaro@mail.muni.cz
a v kopii na prijimaci.rizeni@phil.muni.cz
Do 8. 4. 2021 Muzeologie Úvaha Zašlete na miskolciova@phil.muni.cz
a v kopii na prijimaci.rizeni@phil.muni.cz
Do 8. 4. 2021 Portugalský jazyk a literatura Motivační dopis Vložte do e‑přihlášky​

Test studijních předpokladů (TSP)

Pokud se vás týká Test studijních předpokladů, nezapomeňte do 25. března nahrát do e-příhlášky sken či foto vašeho osobního dokladu (pokud máte přihlášek více, stačí do jedné – podrobné pokyny naleznete zde). 10. dubna se potom nezapomeňte zúčastnit technické zkoušky.

Přehled všech termínů kolem TSP

  • 25. března – termín pro nahrání skenu občanského průkazu do e-přihlášky
  • 1. dubna – v e-přihlášce přesný čas a odkazy k technické zkoušce
  • 10. dubna – technická zkouška (cca 45 minut)
  • 12. dubna – v e-přihlášce přesný čas a odkazy k ostrému testu
  • 24. dubna – ostrý test
  • 3. května – výsledky

3. Připravte se na přijímačky

Test studijních předpokladů (TSP)

Velká část studijních programů na FF MU požaduje, abyste se zúčastnili Testu studijních předpokladů. Ten proběhne letos také online a je společný pro všechny fakulty. Skládat ho budete pouze jednou a výsledek se započítá pro všechny studijní programy, do kterých se hlásíte a které TSP vyžadují.

Online TSP se bude konat v sobotu 24. dubna 2021, ještě předtím 10. dubna však proběhne technická zkouška. Doporučujeme se jí zúčastnit, ať si ověříte, že máte potřebné technické vybavení, že vám vše funguje a také ať předem víte, co vás bude čekat. Ušetříte si tak zbytečný stres a budete se na ostrém termínu moct naplno soustředit na otázky v testu.

Test bude rozdělen do pěti oddílů, celkem na něj budete mít 100 minut, ale časový limit se bude počítat zvlášť na každý oddíl. K otázkám nebude možné se vracet, musíte tedy svou odpověď vždy dobře zvážit (za špatnou odpověď se odečítá čtvrt bodu).

Doporučujeme vyzkoušet si předem cvičnou variantu testu, abyste měli představu, jak vypadá prostředí odpovědníku v IS MU a jak můžete sledovat zbývající čas. Ovšem pozor, z technických důvodů tento cvičný test neumožňuje zobrazení správných odpovědí po skončení. Na řešení úloh tedy doporučujeme se připravit procvičováním starších variant testů z minulých let, v principu zůstávají totiž úlohy stejné, pouze jsou letos vynechány oddíly Kulturní přehled a Prostorová představivost.

Všechny potřebné informace k online TSP naleznete zde nebo se podívejte na záznam z naší Dílny (nejen) TSP.

Vše, co potřebujete vědět o online TSP,
na jednom místě

Zjistěte více

Oborové zkoušky

Některé studijní programy požadují, abyste se zúčastnili oborové zkoušky. Ta může mít podobu online písemného testu, nebo online ústní zkoušky. Obojí bude probíhat v termínech od 19. do 25. dubna 2021 (kromě 24. dubna, kdy se koná TSP, a kromě programu Anglický jazyk a literatura, který bude mít ústní zkoušky až 2. a 3. května a bude k nim zvát uchazeče na základě výsledku u TSP). Přesný termín konání vaší zkoušky se dozvíte včas ve svých e-přihláškách.

Podobně jako k TSP, i k oborovým zkouškám budete potřebovat:

  • stolní počítač nebo notebook s kamerou a mikrofonem (nebude možné využít mobilní zařízení – telefon, tablet, netbook atp. – ani sluchátka),
  • stabilní internetové připojení,
  • papír na poznámky, psací potřeby,
  • nerušené prostředí (samostatná místnost).

Jak budou oborové zkoušky obecně probíhat se dočtete v pokynech zdePodrobné informace o náplni a průběhu zkoušek naleznete opět v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí a v pozvánce k přijímací zkoušce, kterou obdržíte do své e-přihlášky.

Některé obory dávají k dispozici své starší oborové testy, které můžete využít k přípravě. Doporučujeme také projít si weby jednotlivých kateder a ústavů – někde nabízejí ke svým přijímačkám další podklady, nebo dokonce přípravné kurzy.

Přehled oborových zkoušek
Online písemný test
Online ústní zkouška

4. Sledujte svoji e-přihlášku

Již nyní tam naleznete podrobné požadavky studijních programů, do kterých jste se přihlásili, a včas se tam dozvíte také konkrétní termín konání TSP či oborových zkoušek včetně odkazů pro připojení k online místnostem a testům. Přímo do e-přihlášky se také vkládá většina dalších podkladů k přijímacímu řízení včetně skenu občanského průkazu. V e-přihlášce zjistíte rovněž, zda vám byla prominuta přijímací zkouška, pokud jste o to požádali, a nakonec se tam dozvíte také výsledek celého přijímacího řízení.

5. Nebojte se zeptat

Pokud by vám bylo cokoliv nejasného a nepovedlo by se vám vyčíst odpověď na našem webu (například v sekci Často kladené dotazy), určitě se na nás neváhejte obrátit. Jestliže vás budou zajímat detaily ohledně náplně a průběhu oborových přijímacích zkoušek, doporučujeme kontaktovat konzultanta daného programu. E-mail na něj naleznete v detailu každého programu zde na webu vždy dole v zápatí stránky. Obecnější dotazy ohledně organizace přijímacího řízení směřujte na e-mailovou adresu prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

A hlavně zůstavejte zdraví a v klidu, určitě to všichni společně zvládneme!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.