Lea Petříková: Palác vidění (vernisáž)

Skrze mysteriózní audiovizuální dílo Ley Petříkové sledujeme intimní výpověď o individuální lidské zkušenosti. Výpověď rozpracovává problematiku vidění obecně, ke které se Lea v nedávné době navrátila, a otevírá hlubší mystické otázky spojené se spiritualitou a vnímáním reality okolo nás jako takové. Zabývá se přenosem a zachycením viděného, respektive neviditelného intimního zážitku, jeho neuchopitelností, a klade zneklidňující otázku, zda můžeme viděné skutečně pochopit.

Je mytický „Palác opravdového vidění“ dosažitelný?

Vernisáž proběhne v pátek 15. 10. 2021 v 18:00 hod. V 19:00 hod. pak v blízkém prostoru kanceláře galerie PAF proběhne Expedice do Paláce vidění, prezentace k výstavě spolu s projekcí dalších filmů a doplňujícím programem. Výstava potrvá až do 3. listopadu 2021. 

Lea Petříková (*1992) je vizuální umělkyně, filmařka a také teoretička, pracující především s pohyblivým obrazem. V roce 2016 získala magisterský titul v Centru audiovizuálních studií na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze a v roce 2018 také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 2017 je doktorandkou na FAMU. Letos na podzim získala Cenu Josefa Hlávky, udělovanou studentům, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru. O rok dříve pak Lea získala Jacques Derrida Prize, ryze vědecké ocenění, které uděluje francouzské velvyslanectví talentovaným vědcům do 33 let. Za sebou má několik samostatných a řadu skupinových výstav. Své filmy prezentovala jak v České republice, např. na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava, tak na světových festivalech, např. Athens Digital Arts Festival nebo Alchemy Film and Moving Images Festival ve Skotsku.

Cyklus Začít vidět: výstava o třech kapitolách, který probíhá od 24. září do 27. listopadu 2021, připravili pro Vitrínu Deniska studentky a studenti Teorie interaktivních médií FF MU v Brně v rámci předmětu Kam s internetovým uměním
Vystavující umělci: Lea Petříková (CZ), Rhonda Holberton (US), Alena Kolesnikova (UA/CZ)
Kurátoři: Svatava Doubková, Ondřej Staněk, Robert Spurný, Luisa Pavlíková
---------
Partnery výstavního projektu jsou MUNI, PAF, Ministerstvo kultury, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ineral, jlbjlt, Artmap, Kožené věcičky. 

FB event

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.