Kvóty a výběrová řízení - nabídka stipendijních pobytů v zahraničí na základě mezinárodních smluv

5. 10. 2018

Kvóty

Ministerstvo školství každoročně přiděluje stipendijní místa, takzvané kvóty, pro studenty Masarykovy univerzity. Díky těmto kvótám mohou studenti absolvovat letní jazykový kurz v zahraničí nebo studovat až dva semestry na partnerských univerzitách v zemích, s nimiž má Česká republika uzavřené mezinárodní dohody.

Nabídka mobilit:

Mezi tyto země patří Čína, Chorvatsko, Makedonie, Rusko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Švédsko. Podrobnější informace o zemích a typech pobytů najdete v Přehledu kvót pro MU v sekci Dokumenty na stránkách CZS nebo na stránkách Akademické informační agentury DZS MŠMT.

Kromě mobilit přes přidělené kvóty pro Masarykovu univerzitu můžete využít také tzv. výběrových řízení, které ministerstvo školství vyhlašuje každoročně pro studenty všech vysokých škol v České republice.

Nabídka není specifikována na konkrétní zahraniční vysoké školy. Předpokládá se, že si uchazeči/uchazečky v souvislosti se svým studijním oborem sami/samy vyhledají kontakty, o které mají zájem.

Kvóty pro Rusko:

Uchazeči si mohou vybírat z širší nabídky, podmínkou však je, že letní škola je uveřejněna v databázi www.russia-edu.ru (v části Дополнительное профессиональное образование, Гуманитарные науки, Языкознание и литературоведение). Aktuálně jsou v databázi informace vztahující se k akademickému roku 2017/2018, ale v principu se nabídka kurzů pro jednotlivé roky zas až tak nemění.

Přihláška:

Přihláška se odevzdává na Zahraničním oddělení FF (A. Nováka 1, budova C, 1. patro, denně 9:0012:00 hod.) s těmito uzávěrkami:
Řecko  prodlouženo do 10. 1. 2019
Slovinsko – prodlouženo 17. 12. 2018
ostatní země – do 23. 11. 2018

Přihláška musí obsahovat tyto dokumenty:

• Vytištěnou a podepsanou elektronickou přihlášku AIA – Návrh na vyslání (který následně potvrzuje ZO FF MU)
  • Vytištěnou a podepsanou elektronickou přihlášku CZS (vytištěnou přihlášku z ISOISu, podepsanou Vámi a potvrzenou z katedry)
  • Motivační dopis v češtině/slovenštině nebo i v jiném jazyce
  • Životopis
  • Doporučení z katedry (netýká se pobytů v Číně, Chorvatsku a Švédsku, protože kandidáty moninuje katedra)
  • Další přílohy (podle pokynů AIA)
    • Akceptační dopis ze zahraniční univerzity (pokud je vyžadováno danou zemí, v některých případech lze dodat později)
  • Pokyny pro vyplnění elektronické přihlášky v databázi CZS:
    • Přihláška CZS existuje ve dvou jazykových verzích (AJ, ČJ). Nejprve je nutno se zaregistrovat pod vaším UČO. V záhlaví jste tázáni na číslo článku – zjistíte ho v bulletinu AIA v prvním sloupci na stránce pro každou zemi. V některých případech není uvedeno žádné číslo. Popis článku – uveďte druh pobytu podle bulletinu, např. Letní kurzy ruského jazyka (rok).

Pro příští rok je také možná mobilita akademických pracovníků, a sice do Číny (pouze pro učitele čínštiny), Itálie a Řecka.

Více informací najdete na stránkách CZS.

Výběrová řízení

Všechny informace o výběrových řízeních najdete na webové stránce Domu zahraniční spolupráce.

Jedná se o výběrová řízení do těchto zemí:

ALBÁNIE

BELGIE