Studium v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů středních škol

Informace o vzdělávání

Co je Studium v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů středních škol?

Studium patří do systému celoživotního vzdělávání, které poskytuje prezenční formou v rámci svých odborných a vzdělávacích aktivit Filozofická fakulta MU.

Program je určen absolventům navazujících magisterských neučitelských studijních programů zaměřených na studium oborů, které odpovídají charakteru těchto vzdělávacích nebo odborných (aprobačních) předmětů středních škol:

  • Anglický jazyk a literatura
  • Český jazyk a literatura
  • Dějiny umění
  • Estetická výchova
  • Francouzský jazyk a literatura
  • Historie
  • Latinský jazyk a literatura
  • Německý jazyk a literatura
  • Pedagogika
  • Psychologie
  • Ruský jazyk a literatura
  • Španělský jazyk a literatura
  • Teorie a dějiny hudby
  • Základy společenských věd

Aktuálně otevíraná zaměření a podmínky přijetí - viz níže.

      Kvalifikaci učitele cizího jazyka lze získat i v případě, že uchazeč obor cizí jazyk v magisterském programu neabsolvoval. Od 1. 9. 2012 podle zákona č. 198/2012 Sb. (novela zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících) může absolvent jakéhokoliv magisterského studia získat kvalifikaci učitele cizího jazyka: a) vzděláním v programu celoživotního vzdělávání na VŠ, které je zaměřené na přípravu učitelů, b) vykonáním zkoušky z cizího jazyka na úrovni C1 SERR pro jazyky a c) studiem didaktiky cizího jazyka.

Cílem programu je připravit pro výkon pedagogického povolání absolventy jiných než pedagogických oborů. Vedle společného pedagogicko-psychologického základu frekventant získá znalosti a dovednosti v didaktikách příslušných oborů. Aplikovat získané znalosti a dovednosti se budou frekventanti učit během praxe, která je povinnou součástí programu. Frekventanti budou moci také reflektovat své učitelské dovednosti a učit se rozvíjet své slabé stránky. Výuka probíhá kombinací prezenčních přednášek, seminářů, konzultací a e-learningu, doplněných o řízenou praxi na školách.

Studium je koncipováno jako čtyřsemestrální (ve čtvrtém semestru probíhá zpravidla pouze praxe a frekventant se věnuje psaní závěrečné práce a přípravě na komisionální zkoušku) s hodinovou dotací minimálně 255 hodin přímé výuky a to včetně minimálně 45 hodin řízené praxe a vede k zisku osvědčení ve smyslu § 9 odst. 1. písmene c) bod 2. a odst. 2. písmene d) bod 2. zákona č. 563/2004 Sb. a § 2 vyhlášky č. 317/2005 (dle Standardu pro udělování akreditací DVPP Č.j. 26 451/2005-25 a 30 908/2005-25, 1 a).

Kdy a jak vzdělávání probíhá?

Účastníci celoživotního vzdělávání se účastní výuky předmětů společně s řádnými studenty v prezenční formě. Rozvrh pro každý semestr je zveřejňován minimálně 1 měsíc před zahájením výuky.

Studium je čtyřsemestrální a skládá se ze tří modulů:

1. PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÝ MODUL je tvořen pěti povinnými předměty: hodinová dotace modulu je 150 hodin výuky. Výuka je zajišťována Ústavem pedagogických věd FF MU a Psychologickým ústavem FF MU. Výuka probíhá zpravidla v pátek 1x za 14 dní.

2. OBOROVÉ DIDAKTIKY A PRAXE (povinně volitelné): hodinová dotace tohoto modulu je minimálně 188 hodin výuky (80 hodin oborových didaktik a minimálně 108 hodin praxe). Frekventanti si vybírají vždy skupinu předmětů, která odpovídá jejich oborovému zaměření. Výuka je zajišťována jednotlivými katedrami FF. Výuka didaktiky může probíhat každý týden v kterémkoli dni.

3. ZÁVĚREČNÁ PRÁCE: frekventant vypracuje závěrečnou práci (v rozsahu min. 40. tis. znaků). Požadavky na závěrečnou práci stanovují jednotlivé katedry. Příprava závěrečné práce probíhá na základě individuálních závěrečných konzultací s vybraným lektorem.

Studium je zakončeno závěrečnou komisionální zkouškou z pedagogiky, psychologie a oborové didaktiky. Součástí závěrečné zkoušky je též obhajoba závěrečné práce.

Cena za vzdělávání

Studium je realizováno jako placené celoživotní vzdělávání.

Celková cena za studium zaměřené na jeden aprobační předmět je 28 200 Kč. Za každý další aprobační předmět se cena zvyšuje o 13 200 Kč. Je možné studovat až tři zaměření současně.

Celková cena za studium je rozpočítána tak, aby účastník hradil každý semestr zvlášť podle zapsaných předmětů.

Otevíraná zaměření a podmínky přijetí do celoživotního vzdělávání

Účastníkem celoživotního vzdělávání v rámci akreditovaného studijního programu se může stát každý, kdo:
a) dosáhl požadovaného vzdělání,
b) podal přihlášku do celoživotního vzdělávání,
b) úspěšně absolvoval přijímací zkoušku vymezenou v podmínkách přijetí,
c) umístit se v kapacitních mezích vymezených v podmínkách přijetí,
d) uzavřel s fakultou smlouvu o realizaci celoživotního vzdělávání (uzavírá se elektronicky při úhradě vzdělávání),
e) uhradil za vzdělávání a
f) zapsal se ke vzdělávání.

Pro akademický rok 2023/2024 se otevírá vzdělávání pro tyto aprobační předměty/oborová zaměření:
Anglický jazyk a literatura

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Požadované vzdělání:
1. Mgr. diplom z oboru Anglický jazyk a literatura nebo
2. Mgr. diplom z jakéhokoli oboru a doklad o vykonání zkoušky z anglického jazyka na úrovni C1 SERR

Přijímací zkouška:
Přesný termín přijímací zkoušky bude zveřejněn v přihlášce, jeho zveřejnění bude oznámeno na e-mail uvedený v přihlášce uchazeče. Uchazeči budou přijati do kapacitního limitu dle výsledků přijímací zkoušky.

Přijímací zkouška se skládá ze dvou částí:

  1. Písemný test z praktické angličtiny ověřuje úroveň jazykové kompetence studentů (C1–C2 dle SERRJ). Pro postup ke druhé části přijímací zkoušky je potřeba z této části získat minimálně 70 % bodů – pouze tito uchazeči budou přizváni k ústní zkoušce.
  2. Ústní zkouška ověřující znalosti z lingvistiky, literatury a kultury anglicky mluvících zemí vychází z doporučené studijní literatury (doporučený seznam knih níže), a ověřuje, zda uchazeč rozumí základním konceptům a disponuje potřebnými znalostmi a dovednostmi z oblasti lingvistiky, literatury a kultury. Pro složení přijímací zkoušky je potřeba z této části získat minimálně 70 % bodů.

Doporučená literatura k oborové přijímací zkoušce z lingvistiky, literatury a kultury:
Biber, D., Conrad, S. & Leech, G. (2002).Longman student grammar of spoken and written English. Harlow: Longman.
Mair, C. (2015). English linguistics: An introduction. Tübingen: Narr Francke Attempto.
Scrivener, J. (2011). Learning Teaching. The Essential Guide to English Language Teaching. 3rd ed. Oxford: Macmillan.

Český jazyk a literatura

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 20

Požadované vzdělání: ukončené Mgr. studium programu/oboru Český jazyk a literatura

Přijímací zkouška se nekoná. Uchazeči budou přijati na základě doloženého vzdělání a do kapacitního limitu dle pořadí podání přihlášek.

Dějiny umění

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Požadované vzdělání: ukončené Mgr. studium programu/oboru Dějiny umění

Přijímací zkouška se nekoná. Uchazeči budou přijati na základě doloženého vzdělání a do kapacitního limitu dle pořadí podání přihlášek.

Estetická výchova

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Přijímací zkouška se nekoná. Uchazeči budou přijati na základě doloženého vzdělání a do kapacitního limitu dle pořadí podání přihlášek.

Historie

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 10

Přijímací zkouška se nekoná. Uchazeči budou přijati na základě doloženého vzdělání a do kapacitního limitu dle pořadí podání přihlášek.

Latinský jazyk a literatura

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Přesný termín bude zveřejněn v přihlášce, jeho zveřejnění bude oznámeno na e-mail uvedený v přihlášce uchazeče. Uchazeči budou přijati do kapacitního limitu dle výsledků přijímací zkoušky.

Přijímací zkouška se skládá z písemné a ústní části .

Písemná část vychází z požadavků ke státní magisterské zkoušce v programu Latinský jazyk a literatura na FF MU. Součástí přijímací zkoušky jsou následující úkoly:

  • překlad libovolného textu latinského autora povinné četby bakalářského studia se slovníkem;
  • gramatický rozbor textu a otázky z gramatiky;
  • metrický rozbor úryvků z děl básníků povinné četby.

Ústní zkouška sestává z několika otázek zaměřených na znalost literatury a kulturně-historického kontextu antického světa. Součástí zkoušek je pohovor sledující studijní motivaci uchazeče.

Hranice úspěšnosti u obou částí zkoušek je 65 %.

U všech zájemců, kteří nedosahují požadované úrovně znalostí latinského jazyka a literatury, bude splnění jejich znalostí ověřeno v předmětu Test z latinské normativní gramatiky av rámci doporučených zkoušek z relevantních předmětů magisterského studia.

Psychologie

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Přijímací zkouška se nekoná. Uchazeči budou přijati na základě doloženého vzdělání a do kapacitního limitu dle pořadí podání přihlášek.

Ruský jazyk a literatura

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Absolventi FF MU magisterského oboru Ruský jazyk a literatura nebo magisterského programu Ruská studia budou přijati automaticky, ostatní uchazeči budou pozváni na přijímací zkoušku.

Přesný termín bude zveřejněn v přihlášce, jeho zveřejnění bude oznámeno na e-mail uvedený v přihlášce uchazeče.
Přijímací zkouška má podobu písemného testu. Uchazeči budou přijati do kapacitního limitu dle výsledků písemného testu.

Oborový písemný test ověřuje praktickou znalost ruského jazyka, ruské mluvnice a slovní zásoby, schopnost orientace v ruském textu, orientace v základních teoretických otázkách, konceptech a terminologii jazykovědy a literární vědy a znalosti z ruské literatury, historie a kultury na úrovni požadavků k magisterské státní zkoušce oboru Ruský jazyk a literatura na FF MU.

Hranice úspěšnosti přijímací zkoušky: 65 bodů (maximální počet bodů 100).

Teorie a dějiny hudby

Kapacitní limit přijatých uchazečů: 5

Přijímací zkouška se nekoná. Uchazeči budou přijati na základě doloženého vzdělání a do kapacitního limitu dle pořadí podání přihlášek.

Přihláška

Přihlášku do celoživotního vzdělávání lze podávat vždy v období od 1. dubna do 15. srpna. Přihlášky se podávají pouze elektronicky prostřednictvím speciální webové aplikace. Po vyplnění všech údajů nezapomeňte přihlášku podat. Poplatek za přihlášku do celoživotního vzdělávání se nehradí.

Do přihlášky je nutné uvést požadovaný/é aprobační předmět/y. Lze studovat až tři aprobační předměty současně.

Uchazeči doloží do e-přihlášky požadované vzdělání - viz níže Doložení požadovaného vzdělání.

Je-li předepsána přijímací zkouška, její termín Vám bude včas zadán do přihlášky a zaslán informační e-mail.

O přijetí je uchazeč vyrozuměn rozhodnutím v přihlášce. Současně v přihlášce obdrží pokyny pro zápis do vzdělávání a pro úhradu vzdělávání.

O nepřijetí je uchazeč vyrozuměn rozhodnutím v přihlášce. Do 30 dní od doručení rozhodnutí do přihlášky může o jeho přezkoumání požádat děkanku FF MU prostřednictví studijního oddělení. Konečné přezkoumání provádí děkanka FF MU. O výsledku je uchazeč vyrozuměn rozhodnutím, které je konečné a není vůči němu přípustný opravný prostředek.

Na přijímací řízení do celoživotního vzdělávání se nevztahují pravidla přijímacího řízení do řádných studií.

Podat přihlášku

Doložení požadovaného vzdělání

Podmínkou přijetí k celoživotnímu vzdělávání v programu je dosažení vysokoškolského vzdělání magisterského stupně v oboru, který odpovídá charakteru požadovaného zaměření (aprobačního předmětu). Výjimkou může být požadavek na magisterské vzdělání pro zaměření na cizí jazyk - účastník může doložit vysokoškolské vzdělání magisterského stupně jakéhokoli oboru a certifikát o jazykové zkoušce z příslušného cizího jazyka na úrovni C1 SERR.

Uchazeči doloží do e-přihlášky požadované vzdělání takto:

Uchazeči, kteří získali požadované vzdělání v České republice nebo ve Slovenské republice

vloží do e-přihlášky autorizovanou konverzi magisterského diplomu, případně i dokladu o jazykové zkoušce. Absolventi MU mohou doložit sken diplomu.

Uchazeči, kteří získali požadované vzdělání v zahraničí

musí prokázat splnění podmínek dosažení zahraničního vysokoškolského vzdělání jednou z těchto možností:

a) dokladem o obecném uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v České republice (tzv. nostrifikace)
  • Uchazeč vloží do e-přihlášky autorizovanou konverzi dokladu o obecné uznání rovnocennosti nebo platnosti zahraničního dokladu o dosažení vysokoškolského vzdělání v České republice, získaného podle § 89 a 900 zákona o vysokých školách nebo podle dřívějších právních předpisů.
  • Doklad je vydáván veřejnými vysokými školami, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvem vnitra ČR nebo Ministerstvem obrany ČR.
  • Poplatek 3 000 Kč se hradí veřejné vysoké škole nebo MŠMT, které v rámci řízení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání provádějí.
  • Více informací o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání na Masarykově univerzitě naleznete zde .
  • Je-li v osvědčení uvedeno, že je platné pouze při současném předložení zahraničního diplomu, je nutné vložit autorizovanou konverzi zahraničního diplomu s ověřením pravosti podpisů a otisků razítek v souladu s mezinárodními závazky České republiky jako úředním překladem do českého anglického jazyka.
b) ověřením vysokoškolského vzdělání ze států s uzavřenou ekvivalenční dohodou (Slovensko, Maďarsko, Německo, Polsko a Slovinsko)
  • Jedná se o doklady osvědčující absolvování studijního programu ve Slovenské republice (výjimkou jsou diplomy vydané zahraničními pobočkami slovenských vysokých škol po roce 2015, u nichž se postupuje dle písmen c)), v Polské republice, v Maďarské republice a ve Slovinské republice.
  • Uchazeč vloží do e-přihlášky autorizovanou konverzi diplomu s úředním překladem do českého nebo anglického jazyka (u dokladů vydaných ve slovenském nebo v anglickém jazyce se překlady nepožadují).
c) fakultním ověřením předchozího vzdělání (tzv. verifikace)
  • Uchazeč doloží:
    • úředně ověřenou kopii diplomu nebo obdobného dokladu o řádném absolvování vysokoškolského vzdělání s odpovídajícím způsobem ověření pravostí podpisů a otisků razítek a úředním překladem do českého nebo anglického jazyka (u dokladů vydaných ve slovenském nebo v anglickém jazyce se překlady nepožadují).
    • úředně ověřenou kopii dodatku k diplomu (nebo výpisu absolvovaných předmětů) s úředním překladem do českého nebo anglického jazyka (u dokladů vydaných ve slovenském nebo v anglickém jazyce se překlady nepožadují).

V případě potřeby vyzve fakulta uchazeče, aby doložil následující podklady:

  • Doplňující informace o obsahu a rozsahu zahraničního vysokoškolského studia, a to ve formě úředně ověřené kopie s úředním překladem do českého nebo anglického jazyka.
  • Potvrzení příslušného zahraničního orgánu o tom, že daná zahraniční vysoká škola je v uvedeném cizím státě oprávněna poskytovat vysokoškolské vzdělání (potvrzení o akreditaci), a to ve formě úředně ověřené kopie s úředním překladem do českého nebo anglického jazyka.

Postup při ověření

  • Poplatek ve výši 800 Kč za úkony spojené s ověřením zahraničního vzdělání zaplaťte prostřednictvím Obchodního centra MUNI .
  • Doklady zasílejte ve formě skenu spolu s dokladem o zaplacení na adresu overovani@phil.muni.cz .
  • Vaše dokumenty zkontrolujeme, v případě, že je vše v pořádku, požádáme vás o zaslání úředně ověřených kopií požadovaných dokumentů.
  • Originály úředně ověřených kopií požadovaných dokumentů zasílejte nejpozději do 31. srpna na adresu:

Filozofická fakulta MU

Studijní oddělení –⁠ přijímací řízení

Arna Nováka 1

602 00 Brno Česká republika

 

  • V případě, že potřebné dokumenty budou doloženy později, žádáme o sdělení této informace prostřednictvím výše uvedeného e-mailu.
  • Fakultní ověření je platné pouze pro konkrétní program, do kterého byl uchazeč přijat v rámci daného běhu přijímacího řízení.

Všechny předložené dokumenty musí být úředně přeloženy do českého či anglického jazyka (včetně všech razítek, notářských doložek, tlumočnických doložek, osvědčení o pravosti podpisů atd.) a vloženy do e-přihlášky formou autorizované konverze, pouze v případě fakultního ověření doloženy ve formě úředně ověřené kopie na adresu fakulty: Filozofická fakulta MU, Studijní oddělení – Přijímací řízení, Arna Nováka 1, 602 00 Brno, Česká republika. U dokladů vystavených ve slovenském nebo v anglickém jazyce se překlady nepožadují.

Termín pro doložení dokladů je stanoven na 31. srpna 2023 .

Neprokáže-li uchazeč splnění podmínek dosažení výše uvedeného vzdělání předložením dokladu uvedeného, ​​nebude přijat ke vzdělávání z důvodu neprokázání splnění podmínek přijetí ke vzdělávání.

Práva a povinnosti účastníka celoživotního vzdělávání

Účastník celoživotního vzdělávání nemá postavení studenta ve smyslu zákona o vysokých školách (např. ve věcech zdravotního a sociálního pojištění, daňových úlev, stravování v menze, ubytování na kolejích, průkazek MHD atp.).

Absolventům není udělen akademický titul.

Celoživotní vzdělávání se zejména řídí:

Chcete se na něco zeptat? Kontaktujte nás!


telefon: 549 49 3237, 7341
e‑mail:
Bez popisku

Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.