Také v podzimním semestru nás čeká reading week. Jak ho využít?

V týdnu od 13. listopadu 2023 nebude probíhat tradiční výuka, místo toho nás na fakultě opět čeká tzv. čtecí týden neboli reading week. V zahraničí běžná součást semestru otevře příležitost, aby se studující i vyučující mohli věnovat aktivitám, které prohloubí jejich profesní kompetence, ale do běžného rozvrhu se vejdou jen obtížně.

6. 10. 2023

Studující mohou přečíst celý román, aby o něm mohli další týden relevantně diskutovat. Mohou se spolužáky soustředěně pracovat na celodenním projektu, jemuž by se nestihli věnovat v limitované nice v rozvrhu. Mohou se v knihovnách a archivech ponořit do intenzivního studia pramenů, srovnávat různé historické zdroje, hledat odpovědi na dosud nezodpovězené otázky či objevovat benefity v minulosti běžnějšího společného čtení. A konečně mohou navštívit mimořádné přednášky například v rámci Týdne humanitních věd.

Čtecí týden je ovšem příležitostí také pro vyučující, kteří se taktéž mohou ponořit do čtení, navštívit některou z akcí v rámci Týdne humanitních věd nebo se sejít s kolegy a věnovat celý den koncepční práci. Mohou uspořádat mimořádný workshop, konferenci nebo zorganizovat (mezi)oborové setkání. Mohou se věnovat zkrátka všemu tomu, co se do rytmu pravidelné výuky nevejde nebo na co se v průběhu semestr jen stěží hledá prostor a čas.

Od roku 2023 je čtecí týden pevnou součástí semestru. V jarním semestru 2024 se bude konat v termínu 15.–19. dubna 2024 a bude spojen s Týdnem učitelství. Termíny pro další semestry naleznete v Portálu pro zaměstnance.