With TeX on the Digital Road of Scientific Texts from Author to the Reader (invited talk 29.10.2014, CSTUG, Mendel University, Brno, CZ)

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu informatiky. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.

Název česky S TeXem na digitální cestě odborných textů od autora ke čtenáři
Autoři

SOJKA Petr

Rok publikování 2014
Druh Vyžádané přednášky
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta informatiky

Citace
Popis TeX, jeho matematický zápis a sazba jsou stále pevným bodem zpracování odborných matematických textů v dnešním postmoderním světě. TeX zůstává na cestě odborných matematických textů putujících z hlavy autora ke čtenáři nezastupitelným článkem. Vznikají sice nové standardy pro šíření digitálního obsahu jako HTML s MathML, nové formáty jako PDF či e-book, ale vždy brzy po jejich akceptaci trhem vznikají softwarové nástroje pro jejich využití v publikačním workflow založeném na TeXware. Přednáška ukáže postupy a technologie vyvinuté a použité na cestě matematických textů přes digitální matematické knihovny k jejich čtenářům na Internetu. Shrne a bude demonstrovat nástroje vyvinuté v rámci projektů České digitální matematické knihovny DML-CZ [1] a EuDML [2], Evropské digitální matematické knihovny. Zejména půjde o nástroje na sjednocení obsahu pro vyhledávání včetně matematických formulí, a podobnost matematických textů. [1] http://dml.cz [2] http://eudml.org [3] https://mir.fi.muni.cz
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.