An Experience with Building Digital Open Access Repository DML-CZ

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu informatiky. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Zkušenosti s budováním přístupného repozitáře matematických článků DML-CZ
Autoři

SOJKA Petr

Rok publikování 2009
Druh Článek ve sborníku
Konference Proceedings of CASLIN 2009, Institutional Online Repositories and Open Access, 16th International Seminar
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta informatiky

Citace
www
Obor Dokumentace, knihovnictví, práce s informacemi
Klíčová slova open access; digital library; OA repository; digitization workflow; similarity of mathematical papers; mathematical knowledge management; MSC; mathematical subject classification
Popis K vybudování úspěšné digitální knihovny či komunity je nezbytné koordinované úsilí knihovníků, IT specialistů a reprezentantů uživatelů obsahu. V článku diskutujeme návrh, technické a politické aspekty budování České digitální matematické knihovny DML-CZ (http://dml.cz) v kontextu dalších komunitních úspěšných tematických projektů jako PubMed Central, ADS, SCOAP3 či připravované EuDML. Popisujeme sadu nástrojů, postupů a procedur, vyvinutých pro zpracování matematických článků z papírové podoby, nebo dat dostupných částečně elektronicky po nově zpracovávaná data (born-digital), do DML-CZ. Shrnujeme získané zkušenosti z budování knihovny, včetně problémů migrace existujících postupů do fáze, kdy je zajištěna co největší viditelnost zveřejněných dat (pro Google Scholar, indexaci a vyhledávání) a problémů s autorskými právy.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.