Historici otevřou učebnu středověkých dějin, díky daru ze zahraničí

Zvláštní seminární učebnu pro výuku středověkých dějin zřídí Historický ústav FF MU. Využije k tomu mimořádný dar, který ústavu zprostředkovala učená společnost Monumenta Germaniae Historica. Dar zahrnuje špičkovou literaturu a edice pramenů k dějinám středověku z knihovny nedávno zesnulého švýcarského historika Pascala Ladnera. Brněnští historici si od nové učebny slibují zkvalitnění doktorského studia či posílení mezioborové spolupráce.

5. 9. 2022 Patrik Švec Události

Bez popisku

Téměř čtyři desítky krabic literatury historici do Brna přivezli v srpnu. S přijetím daru, který jim nabídla Martina Hartmann, prezidentka Monumenta Germaniae Historica, ani chvíli neváhali. „Taková nabídka se zkrátka neodmítá,“ shodují se.

Jedinečný fond s ucelenými sbírkami poputuje do vznikající speciální seminární učebny, jež bude tematicky zaměřena na výuku středověkých dějin. Přístupná bude všem členům a hostům akademické obce Masarykovy univerzity. „Povaha darovaného fondu, jeho tematická sevřenost a také vynikající vztahy mezi Masarykovou univerzitou a Monumenta Germanie Historica vytváří zcela jedinečnou příležitost k vybudování nové odborné učebny,“ řekl Martin Wihoda z Historického ústavu FF MU. Nová učebna podle něj dále přispěje ke zkvalitnění doktorského studia, posílení mezioborové spolupráce či internacionalizaci studentů.

Knižní dar potvrzuje nadstandardní vztahy brněnského Historického ústavu s mnichovskou výzkumnou institucí Monumenta Germaniae Historica. Pracoviště od ní už před dvěma lety získalo část knihovny zesnulého rakouského historika Waltera Kocha. Od loňského roku také funguje speciální stipendium pro doktorské studenty, kteří mohou prezenčně studovat v knihovně Monumenta Germaniae Historica, jež nemá v Evropě konkurenci. Jako uznání výjimečných vztahů mezi oběma institucemi udělila v loňském roce Masarykova univerzita prezidentce Martině Hartmann čestný doktorát.