Jak si správně zvolit priority v e‑přihlášce?

Už máte vybráno, který studijní program byste na naší fakultě rádi studovali? Máte jich třeba i více a chcete je spojit do sdruženého studia? Pak věnujte zlváštní pozornost tomu, jak si nastavíte v e-přihlášce priority studijních plánů.

12. 1. 2023

Co je to studijní plán?

Jedná se vlastně o souhrn povinných, povinně volitelných a volitelných předmětů, které budete mít povinnost absolvovat v rámci studia. Studijní plán může mít trojí podobu:

 • jednooborové studium – umožní vám ponořit se naplno do studia jednoho oboru jako celku,
 • jednooborové studium se specializací – umožní vám soustředit se na vybranou oblast z daného oboru,
 • sdružené studium hlavního a vedlejšího studijního plánu – umožní vám studovat dva obory současně, přičemž jeden bude váš hlavní, budete v něm studovat více předmětů a psát z něho bakalářskou práci, a druhý bude vedlejší, tomu se budete věnovat méně.

Co jsou preference studijních plánů a jak fungují?

Pokud vám studijní program umožňuje studium podle více studijních plánů, můžete v přihlášce označit až tři a seřadit je podle svých preferencí. Nesmírně důležité je ovšem vědět, že pokud budete přijati např. na studijní plán, který jste označili jako „Preferuji nejvíce“, standardně není možné, abyste se později zapsali do studia dle studijního plánu s nižšími prioritami. Navíc, pokud si zvolíte pouze sdružené studium a na vedlejší studijní program nebudete přijati, nebude možné, abyste se zapsali pouze do hlavního programu jako do jednooborového studia.

Vždy se tedy vyplatí dobře zvážit pořadí preferencí a kromě sdruženého studijního plánu si navolit i jednooborové studium. Varianty studijních plánů a jejich preference v rámci programu lze v e‑přihlášce měnit od jejího založení až do konce února.

Podívejme se na konkrétní příklady:

Varianta 1

Vaše e-přihláška vypadá takto:

 • Preferuji nejvíce: Obor, který chtějí rodiče (jednooborově)
 • 2. priorita: Obor, který chtějí rodiče (hlavní) + Obor snů (vedlejší)
 • 3. priorita: —

Uspějete-li v přijímací zkoušce na Obor, který chtějí rodiče, i na Obor snů, budete se moct zapsat pouze jednooborově na Obor, který chtějí rodiče, i kdyby se vám povedlo je mezitím přesvědčit, že půjdete i na Obor snů. Do sdruženého studia se však už nebudete moct zapsat, protože jste Oboru, který chtějí rodiče, v jednooborovém plánu dali 1. prioritu.

Varianta 2

Vaše e-přihláška vypadá takto:

 • Preferuji nejvíce: Obor snů (hlavní) + obor X (vedlejší)
 • 2. priorita: Obor snů (hlavní) + obor Y (vedlejší)
 • 3. priorita: —

Uspějete-li v přijímací zkoušce na Obor snů a neuspějete-li na oborech X a Y, nebudete ke studiu přijati vůbec! Stejně tak, dostanete-li se na obory X a Y, ale na Obor snů nikoliv.

Varianta 3

Vaše e-přihláška vypadá takto:

 • Preferuji nejvíce: Obor snů (hlavní) + obor X (vedlejší)
 • 2. priorita: Obor snů (hlavní) + obor Y (vedlejší)
 • 3. priorita: Obor snů (jednooborově)

Uspějete-li v přijímací zkoušce na Obor snů a neuspějete-li na oborech X a Y, budete přijati ke studiu Oboru snů jednooborově (vaše 3. priorita).


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.