Kam se poděl akademický senát?

Začátkem nového roku zmizel Akademický senát FF MU z webových stránek. Nešlo však o žádný převrat. Vzniklou situaci zapříčinilo rozhodnutí českých zákonodárců a nastavení Informačního systému.

2. 2. 2021 Tomáš Weissar

Určitě si někteří z vás na počátku nového roku všimli, že na webových stránkách fakulty chybí mezi fakultními orgány akademický senát. Nefunkční byla také společná senátní e-mailová adresa. Senát zkrátka přestal pro Informační systém existovat. Nejednalo se ale o žádnou revoluci – senát nebyl zrušen ani nenastalo období sedisvakance. Na konci roku 2020 pouze současným senátorům skončil standardní mandát, a protože nebyli k 1. lednu do systému zadáni senátoři noví, zůstal tento důležitý orgán fakultní samosprávy z pohledu umělé inteligence nikým neobsazen. Situace však byla rychle napravena, a senát se opět vrátil do online života (v tom skutečném existovat nikdy nepřestal).

Možná se nyní ptáte, proč nenastoupili se začátkem nového roku svá funkční období senátoři, které jsme si společně na podzim zvolili. Všichni si přece dobře vybavujeme volby, které se do fakultních dějin zapsaly rekordním množstvím kandidátů.

Odpověď na tuto otázku je třeba hledat mezi paragrafy tzv. covidového zákona (č. 188/2020 Sb.), jímž naši zákonodárci prodloužili funkční období volených akademických orgánů o 120 dní ode dne ukončení nouzového stavu. Snažili se tak ulehčit situaci univerzitám, kde volby probíhají prezenčním hlasováním, které za aktuální situace pochopitelně nebylo možné realizovat. Ovšem už nepomysleli na instituce, jako je naše fakulta – kde volby probíhají elektronicky, a kde byl tudíž nový senát bez problémů zvolen. Celou záležitost nyní diskutuje Rada vysokých škol a náš senát se prozatím schází ve starém složení. A vzhledem k tomu, že nouzový stav byl aktuálně opět prodloužen, je otázkou, kdy se budou moci noví senátoři ujmout svých mandátů.