Kde strávit vysokoškolská léta? No přece v Brně

Nekonečné otázky od všech lidí okolo. Kam půjdeš po maturitě? Na co se hlásíš? Co budeš v životě dělat? Ať už máte ve své odpovědi jasno nebo ne, prozkoumejte pět důvodů, proč je Brno tím nejlepším místem, kde strávit studentská léta.

13. 5. 2023 Tereza Ryšanová Uchazeči

Foto: Jiří Mucha

Přechod ze střední školy do vysokoškolského prostředí není vždy jednoduchý. Nové město, škola, přátelé. Pro někoho jde o první samostatný krok v životě. A vybrat si, kde prožít vysokoškolská léta, může být poněkud stresující. Připočítejme k tomu navíc celosvětovou pandemii – a migréna je na světě. Abychom vám tuto obtížnou situaci alespoň trochu ulehčili, přečtěte si, proč je Brno jako stvořené pro vaše další studium.

1. Nikdy se neztratíte

Tak dobře, Brno je druhé největší město v České republice. A ano, v prvních pár týdnech se možná stane, že nasednete na špatnou linku šaliny neboli – pro zbytek republiky – tramvaje. Až se vám ovšem Brno dostane pod kůži a jeho ulice do nohou, zjistíte, že v Brně je všude blízko. Přejít z hlavního nádraží přes centrum na Českou trvá 20 minut. Započítáme-li do tohoto času vyhýbání se proudícím davům, tak spíše pětadvacet. A pokud budete muset vycestovat až na nějakou brněnskou periferii, díky veřejné dopravě a jejímu vcelku bohatému pokrytí pojedete maximálně půl hodiny. Oproti Praze je v Brně opravdu vše na dosah ruky.

2. Nezemřete ani hladem, ani žízní

Orientaci ve městě už máte v malíku. Je tedy na čase vyrazit do ulic a poznat nejlepší podniky, které v Brně jsou. Ne nadarmo je Brno v posledních letech zmiňováno právě v souvislosti s vysokou koncentrací kaváren nabízejících kvalitní kávu. Narazíte na ně na každém rohu a za několik let studia budete mít dostatek času a prostoru zvolit si svého favorita. Nemáte-li času na rozdávání, dobrou kávu najdete i v mobilních stáncích na ulici. Vždyť takové Kofi-Kofi v Brně dokonce vzniklo. Další podobně slavnou kapitolou jsou i místní bary a hospody. Jen v centru města jich najdete nespočet: Bar, který neexistuje, café & gin bar 7 hříchů, Super Panda Circus, výčep Na Stojáka či hostinec U Bláhovky. Některá místa prostě musíte sami navštívit a zažít jejich atmosféru. A pokud vám posezení v těchto podnicích stále nebude stačit, můžete se přesunout k objevování brněnského nočního života. Kulturních akcí se zde pořádá tolik, že nebudete vědět, kterou navštívit dřív.

Malé kavárny jsou ideálním místem pro studium nebo psaní seminární práce, jak dobře ví Tereza Kalábová. Foto: Jiří Mucha

3. Život v Brně nezruinuje vaši peněženku

Každá legrace samozřejmě něco stojí. Nikdo se vám nesnaží nalhávat, že je život v Brně laciná záležitost. Stále ovšem platí, že Brno je levnější než Praha. Co se týče ubytování, základní pravidlo zní: začít hledat co nejdříve. Brno je studentské město a jen Masarykova univerzita má okolo třiceti tisíc studentů. Ne vždy se tak vyplatí spoléhat na přidělení koleje – najít si volnou postel na privátě taky není nejlehčí úkol. Cena se pohybuje přibližně od 3 000 do 5 000 Kč. A čím později začnete, tím víc si budete muset nakonec připlatit. Výhodné je využívat slevy, které získáte ke svému statusu studenta. Můžete je uplatnit při koupi „šalinkarty“, lístků do Národního divadla Brno nebo jídla ve školní menze. Studentskou slevu ale dostanete například i v KFC, knihkupectví Knihy Dobrovský, v univerzitním kině Scala či v kině Lucerna nebo v některých fitness centrech.

4. Pokud peníze přece jenom nestačí, není těžké najít si brigádu

Pokud budete během studia potřebovat menší finanční injekci, Brno poskytuje spoustu příležitostí. Ať už jde o brigády nebo stáže, s trochou štěstí a dostatkem úsilí si práci najde každý. Obchody, kavárny i restaurace často vyvěšují inzeráty buď na svých webových stránkách, nebo přímo ve výlohách provozoven. Vyplatí se tedy pravidelné procházky městem doplněné hledáním na internetu. Dobrým informačním zdrojem jsou i skupiny na sociálních sítích, a to především ty facebookové, zaměřené přímo na Brno. Klasikou jsou pak weby specializované na hledání práce. Zkuste například populární jobs.cz, prace.cz anebo kariérní portál Masarykovy univerzity JobCheckIN.

Využijte možnosti stáží a dostaňte se třeba až do České televize jako Kateřina Šardická. Foto: Jiří Mucha

5. Nejen ruch velkoměsta, ale i kousek přírody

Vrátíme-li se k prvnímu bodu, zjistíme, že uniknout ruchu města není tak těžké, jak se zdá. Ve městě najdete mnoho lokalit vhodných ke sportu, procházkám, pikniku s přáteli anebo prostě jen k nadýchání se čerstvého vzduchu v přírodě. Některé z nich se nachází přímo ve středu města. Populárními místy k relaxaci jsou Kraví hora, Brněnská přehrada, park pod Špilberkem a park v Lužánkách anebo obora Holedná, Hády, Mariánské údolí či Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. A pokud chcete svůj poklidný den zakončit nadpozemským zážitkem, zajděte si do brněnské hvězdárny. Návštěvy tohoto místa nebudete litovat.

Genia loci mají pro Ondřeje Varaďu zvláště okrajové části Brna, jako je Kamenná kolonie. Foto: Jiří Mucha

Chcete vědět víc?