Využijte co nejvíce možností, které vám studium nabízí

„Na Masaryčku a Brno som počul len dobré referencie,“ vysvětluje Filip Šebok, analytik Asociace pro mezinárodní otázky a absolvent FF MU, proč se rozhodl pro studium v Brně. Roky strávené na Masarykově univerzitě byly pro jeho kariéru zásadní: jak sám Filip říká, možnost získat zkušenosti z různých prostředí ho spolu s vytrvalostí dovedla k jeho současné práci.

11. 1. 2021 Uchazeči

Foto: Jiří Mucha

Čím jste chtěl být jako malý?

Ako malé dieťa som chcel byť paleontológ, ale postupne som sa vydal úplne iným smerom, k humanitným odborom. Od malička som však mal rád mapy, ktoré som si kreslil do vlastných atlasov, čo ma možno predurčilo k záujmu o svet a neskoršiemu štúdiu medzinárodných vzťahov a čínštiny.

Proč jste se rozhodl studovat v Brně?

Ako prvé som chcel študovať medzinárodné vzťahy a v tomto smere som na Masaryčku a Brno počul len dobré referencie. Brno je populárne pre mnohých Slovákov, ktorí chcú vycestovať za kvalitným štúdiom do zahraničia a zároveň nechcú ísť príliš ďaleko. Kvôli spokojnosti so štúdiom aj životom v Brne pre mňa potom bola prirodzená voľba študovať aj sinológiu, respektíve kultúrne štúdia Číny, na FF MU.

„Na Brno som počul len dobré referencie. Je populárne pre mnohých Slovákov, ktorí chcú vycestovať za kvalitným štúdiom a zároveň nechcú ísť príliš ďaleko.“

Filip Šebok
absolvent FF MU, analytik mezinárodních vztahů a sinolog

Co byste poradil svému mladšímu já, kdyby se právě chystalo na vysokou školu?

Pri výbere štúdia by som sa nerozhodol inak. Pokiaľ by som niečo odporúčal môjmu mladšiemu ja, tak to je viac využiť možnosť študovať v zahraničí. Dohromady som síce študoval v Číne tri roky, ale myslím si, že som mohol využiť aj možnosť vycestovať do európskych krajín. Je dôležité mať skúsenosti z rôznych prostredí, či už sa to týka akademického a profesného hľadiska, alebo života. To sú tie skúsenosti, ktoré človeka najviac formujú.

Velkou část studia jste strávil za hranicemi. Jakou roli ve vaší kariéře hraje období strávené v Brně?

Počas štúdia v Brne sa sformoval môj odborný záujem o Čínu, bolo to veľmi príjemné a podnetné prostredie z akademického hľadiska. Pozerám sa na to ako to najkrajšie obdobie a často ľutujem, že som v Brne nemohol ostať.

Co podle vás rozhodlo o tom, že jste ve svém oboru uspěl?

Myslím si, že prvoradá je vždy vytrvalosť, sebadisciplína a odhodlanosť ísť za svojimi cieľmi. Pokiaľ sa to skĺbi s podnetným prostredím, ktoré mi Masaryčka bezpochyby poskytla, je to recept na úspech. Vždy ale závisí na tom, ako človek možnosti, ktoré mu škola poskytuje, dokáže zužitkovať.

„Pokiaľ sa vytrvalosť, sebadisciplína a odhodlanosť skĺbi s podnetným prostredím Masaryčky, je to recept na úspech.“

Filip Šebok
absolvent FF MU, analytik mezinárodních vztahů a sinolog

Máte v Brně nějaká svá oblíbená místa? Která to jsou?

Nemám konkrétne obľúbené miesto, mám rád Brno ako také a jeho špecifickú, pohodovú atmosféru, ktorá umožňuje, aby si človek užil aj úplne centrum mesta. To napríklad v Prahe nie je možné.

Aktuálně Filip Šebok pobývá v Praze. Foto: Jiří Mucha
Bez popisku

Filip Šebok je absolventem oborů Kulturní studia Číny (Seminář čínských studií FF MU) a Mezinárodní vztahy (FSS MU), studoval také na univerzitě v Pekingu. V současnosti působí v Asociaci pro mezinárodní otázky, kde se zaměřuje mimo jiné na čínskou domácí i zahraniční politiku a vztahy Číny se zeměmi střední a východní Evropy.

Chcete vědět víc?

Sledujte Filipa na sociálních sítích