Proč jít na FF MU? Objevte osm hlavních důvodů

Čas na podání přihlášek na univerzity se rychle krátí a vy stále váháte, pro kterou ze škol se rozhodnout? Zjistěte, jaké výhody nabízí studium na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Následující řádky vám představí ty největší z nich.

22. 4. 2024 Anna Laštovičková Uchazeči

Bez popisku

1. Kvalitní výuka s lidmi, jako jste vy

Obory filozofické fakulty se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků kvality světových univerzit: například studijní program Anglický jazyk a literatura patří podle prestižního hodnocení QS už několik let mezi 300 nejlepších anglistik na světě.

Nejde však jen o pozice v žebříčcích, ale i o spoustu možností, které vám studium na FF MU nabízí. Studenti archeologie díky svým nálezům v rámci studijní praxe přepisují učebnice, zatímco pedagogové ke svému výzkumu využívají nejmodernější technologie, jako je třeba eye-tracking. Filozofická fakulta jde zkrátka kupředu a vy můžete jít s ní. Na této cestě navíc nikdy nebudete sami – potkáte zde spoustu lidí, které baví to samé, co vás.

Nemůžete se při podávání přihlášky rozhodnout, kam zamířit? Pak vás určitě potěší i možnost zpestřit si studium předměty z jiných oborů a fakult. Vybrat si můžete třeba základy práva či ekonomie, ale i předmět Žonglování vyučovaný na Fakultě sportovních studií.

2. Spolky – základ studentského života

Nejen studiem živ jest člověk! Své o tom ví stovky a tisíce studujících, kteří se rozhodli zapojit do více než 20 spolků, co u nás na fakultě působí. Nezáleží přitom, zda vás láká divadlo, noviny, organizace festivalů nebo jen chcete občas posedět se spolužáky – své si tu najde opravdu každý. A pokud náhodou ne, otevřené jsou vám i desítky spolků a klubů fungujících na celé univerzitě či jiných fakultách, například sbor nebo spolek, který se stará o zahraniční studenty přijíždějící do Brna na studijní pobyty.

Omrkněte nabídku univerzitních spolků a vyberte si ten svůj, ještě než nastoupíte.

3. Pomůžeme vám pomáhat

Jak řekl Cicero: jako lidé nejsme zrozeni jen pro sebe. Souhlasíte? Staňte se dobrovolníky a dělejte při studiu svět lepším místem. Na naší fakultě vás v tom vždy podpoříme, třeba skrze dobrovolnický předmět DOBRO_ARTS.

4. Udržitelné prostředí, ve kterém se budete cítit dobře

Zapomeňte na zatuchlé a přísné učebny, které už rekonstrukci potřebují jako sůl. I když je FF MU jednou ze čtyř zakládajících fakult Masarykovy univerzity a nedávno oslavila své 100. narozeniny, poznali byste to jen těžko. Hlavní areál fakulty totiž v posledních letech prošel rozsáhlými úpravami a nyní nabízí moderní a pohodlné prostory, ze kterých se vám po skončení výuky nebude chtít domů.

K dispozici vám kromě učeben a laboratoří bude i slunečné nádvoří a příjemná Čítárna s kavárnou kaFFe. A nesmíme zapomenout ani na budovu Ústřední knihovny FF MU, která dokonce získala několik architektonických cen. Ve všech těchto prostorech se navíc snažíme o co nejekologičtější provoz.

Neměli jste zatím možnost fakultu navštívit? Prozkoumejte ji na naší videoprohlídce.

5. Do centra za pár minut

Ať už se mezi přednáškami rozhodnete zaběhnout na oběd do menzy nebo večer z fakulty zamíříte přímo na zasloužené pivo se spolužáky, nemusíte se obávat žádného dlouhého dojíždění. Výhodou areálu FF MU je totiž kromě jeho vzhledu i praktická poloha v centru Brna. Díky té budete mít na dosah ruky jak důležitý dopravní uzel a meeting point Českou, tak centrální náměstí Svobody a všechny okolní služby a podniky. A že jich je!

K dispozici vám kromě učeben a laboratoří bude i slunečné nádvoří. Foto: Irina Matusevich

6. Studium bez hranic

Studovat na MUNI znamená možnost studovat téměř kdekoli na světě. Díky rozsáhlé síti partnerských univerzit a několika stipendijním programům můžete vyjet na jeden nebo dva semestry do zahraničí, a ještě na to od univerzity dostanete příspěvek. Za hranicemi můžete s pomocí univerzity získat i zajímavou stáž v oboru. A když se – jako většina vysokoškoláků – zamilujete do Brna tak, že se vám ho nebude chtít opouštět, můžete se s lidmi z jiných zemí seznámit i tu. Z moravské metropole se totiž v posledních letech stalo kosmopolitní město, v němž žije spousta studentů i pracujících z celého světa.

7. Administrativu vyřídíte online

Na papíry, razítka a fronty nás na MUNI neužije. Veškerou administrativu spojenou se studiem řešíme už nějaký ten pátek elektronicky, a to především díky Informačnímu systému, kterému říkáme zkráceně IS. Umí snad všechno: od sestavení rozvrhu přes vydání potvrzení o studiu až po rezervaci termínů zkoušek. Proto ho zbožňují jak vyučující, tak studenti.

U nás na filozofické fakultě je Informační systém doplněn ještě e-learningovou platformou ELF, na niž vyučující nahrávají studentům studijní materiály a úkoly k procvičování – tak, abyste se mohli maximálně soustředit na studium. Technologiím u nás zkrátka jdeme naproti, ne naopak.

Většinu administrativy vyřídíte online z domu. Nebo třeba ze studovny ústřední knihovny. Foto: Irina Matusevich

8. Nejste na to sami

Uznáváme, že studium na vysoké škole není vždy procházka růžovým sadem. Pokud se však ocitnete v obtížné situaci nebo si jen nejste jistí, jak dál, na Masarykově univerzitě se máte vždy na koho obrátit. Nevíte-li si rady ohledně studia či budoucí kariéry, jsou tu pro vás fakultní Studijní oddělení a dvě univerzitní centra, Poradenské a Kariérní, kde vám rádi pomohou. Řešíte-li tíživou finanční situaci, máte možnost požádat si o speciální stipendium. Máte-li specifické studijní nároky, pomůže vám středisko Teiresiás. A v případě, že vás trápí cokoliv jiného, nabízí MUNI konzultace u univerzitních psychologů zdarma.

Filozofická fakulta pro vás navíc má i řadu dalších stipendií, např. ubytovací, prospěchové, stipendium pro podporu spolků nebo pro studenty vyjíždějící do zahraničí. Zkrátka a dobře: na Masaryčce se vždy dostane pomoci každému, kdo o ni požádá.

Ať už se při výběru univerzity a oboru rozhodnete jakkoli, přejeme vám, ať jste se svou volbou spokojení a užijete si vysokoškolské studium na maximum. Držíme palce!

Chcete vědět víc?


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.