Evropský týden udržitelného rozvoje 2023

  • 20. – 26. září 2023
  • Areál Filozofické fakulty MU, Arna Nováka 1, Brno

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity se do této celoevropské iniciativy zapojí vůbec poprvé. Kromě akcentování témat s tím spojených napříč fakultními komunikačními kanály se ve fakultním areálu uskuteční happening Letters for Future, dále také společný sběr odpadu či eco-tour. Udržitelnost nově také zohlední celofakultní akce SemestrSTART a Open Day.

Doprovodné aktivity:

Letters for Future

Jak podle vás vypadá a funguje udržitelná a zodpovědná fakulta? Anebo naopak, jak by vypadat a fungovat neměla? Napište nám to! Sběrné místo vašich nápadů je po celý týden ve fakultní Čítárně – stačí svou představu napsat na recyklovaný papír a vhodit do určené nádoby (papír i tužku jsme pro vás připravili).

Eco-tour

Podívejte se, jak na filozofické fakultě dlouhodobě přistupujeme k udržitelnosti a odpovědnosti! Začít můžete před budovou B2 – projděte si vybraná fakultní místa a vyluštěte tajenku. Pokud se do akce zapojíte v den konání multižánrového festivalu SemestrSTART či Open Day, za úspěšně vyřešenou tajenku získáte drobnou odměnu. Stačí se o ni přihlásit na označeném stanovišti.

Výzvy na každý den

Přispět ke změně může každý z nás. Začněme na tom pracovat společně! Pro každý den jsme připravili výzvu, která zohledňuje různé oblasti všedního života. Zapojte se a sdílejte fotku na sociálních sítích s hashtagem #zelenafilda. Nejlepší nápady oceníme fakultním merchem.

Přehled výzev
Středa

První den věnujeme redukci plastových výrobků při podávání jídla a pití. Zamyslete se například nad tím, kolik PET lahví týdně zakoupíte či jak často obědváte s plastovými příbory, talířky či kelímky, a zkuste se jejich použití alespoň dnes zcela vyvarovat. Plastové kelímky či lahve lze nahradit skleněnými lahvemi, které dokonce zakoupíte přímo ve fakultní knihovně, a navíc s fakultním logem. Plastové příbory či talířky zase vyměňte za nádobí z některé z fakultních kuchyněk

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • pochlubte se novou skleněnou lahví s logem filozofické fakulty
Čtvrtek

Další den věnujeme udržitelné módě. Zamyslete se například nad tím, jak často si kupujete nové oblečení, a v návaznosti na to pak také zhodnoťte, jak velkou část svého šatníku prakticky nenosíte. Zkuste se oblečením probrat a nevyužité kousky po cestě na přednášku či seminář odnést do některého ze secondhandů či do speciálních kontejnerů pro charitu. Poslouží tak lidem, kteří to zajisté ocení. Další možností, jak se zapojit do výzvy, je využití šicího stroje v Makerspace. Pokud máte oblečení, které byste kvůli rozbitému zipu či odpadlým knoflíkům vyhodili, vezměte ho s sebou na fakultu a nedostatky sami opravte. Využít k tomu také můžete knihovní Workshop přešívání, zkracování, reuse.

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • ukažte, kolik oblečení a na jaké místo jste odnesli či jak jste se zúčastnili knihovního workshopu
Pátek

Poslední všední den bude věnován třídění. Vyzvedněte si na vrátnici u vstupu do areálu na Arna Nováka pytel s rukavicemi a vydejte se po jedné z námi vytipovaných tras, které společně zbavíme odhozených odpadků. Ty vhodně roztřiďte a buď vhoďte do některého z tomu určených veřejných kontejnerů, nebo odneste zpět na fakultní vrátnici.

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • pochlubte se, kolik odpadu se vám podařilo sesbírat

Kratší trasa Delší trasa

Sobota

Dnes se zaměříme na kompostování. Věděli jste, že přímo na fakultě máme několik vlastních kompostérů? Jeden z nich najdete za fakultní knihovnou (kompost používáme k hnojení přísavníku, který se pne po knihovně). Hned u vstupu do hlavního fakultního areálu je také nádoba na biodpad, která je následně svážena do kompostárny. Další sběrná místa najdete po celém Brně.

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • máte-li ve svém studentském pokoji vlastní malou nádobu na biodpad? Pochlubte se s ní ostatním.
Neděle

Tématem dne je dobrovolnictví. Využijte volný den a zamyslete se nad tím, jak a komu byste mohli nabídnout pomoc. Kreativitě se meze nekladou, nicméně pomocnou ruku určitě ocení například vaši prarodiče. Chcete-li pomáhat dlouhodobě, můžete si například zapsat předmět DOBRO_ARTS, v rámci kterého za dobrovolnictví dokonce získáte 2 kredity.

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • ukažte nám, s čím jste se rozhodli někomu pomoc
Pondělí

Začátek nového týdne věnujeme dopravě. Nechte dnes auto doma a na fakultu dojděte pěšky nebo dojeďte MHD, na kole či na koloběžce. Bezpečně odložit je můžete ve stojanu hned u vrátnice.

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • sdílejte s ostatními, jak jste se dnes dostali na fakultu
Úterý

Tématem posledního dne jsou energie. Šetřete vodou, zbytečně nesviťte, příp. nezapomínejte zhasnout. S rozvahou také přistupujte k vytápění či klimatizování a vhodně tomu také přizpůsobte větrání, příp. zatemnění místnosti. 

Tip na fotografii s hashtagem #zelenafilda:

  • ukažte, které místo na fakultě je podle vás nejvíce energeticky šetrné či naopak, které si podle vás zaslouží větší péči
Swap na Fildě

Přijďte si vybrat věci do domácnosti na koleje či privát, obměňte svůj šatník nebo vyměňte přečtené knihy za nové. Nosit a vyměňovat můžete od středy 20. záři do úterý 26. září v knihovním prostoru zvaném Tiché kafe. Noste, prosím, jen čisté a nerozbité věci, které se ještě mohou hodit někomu dalšímu. Pokud nemáte zrovna nic na výměnu, můžete přispět organizaci ADRA, které poputují i zbylé věci.

Workshop přešívání, zkracování, reuse

Občas člověk potřebuje zkrátit kalhoty nebo sukni. Jindy zase potřebuje kuchyňskou zástěru, ale nechce za ni utrácet. Někdy výrobek ozvláštní jednoduchá dekorace. To vše je možné s trochou zručnosti. Přijďte se podívat jak na to. Na workshop je nutné se registrovat.

1 140: Hodiny mezi blízkostí a lhostejností

Výstava dokumentárních fotografií v Čítárně FF MU, které přiblížují každodenní život v domovech pro seniory, brněnské aktivity Ukrajinky Oleny Prymy nebo pomoc při odstraňování následků tornáda na jižní Moravě. Autoři komiksů zase reagují na témata životního prostředí, ochrany planety, spolupráce či odvahy jednotlivce.

SemestrSTART

Studentský kulturní festival, na jehož pódiu se vystřídají univerzitní organizace a spolky či studentské kapely a jednotlivci –⁠ a to vše za doprovodu dobrého jídla a pití. Festival letos poprvé výrazněji akcentuje udržitelnost a například nabídne udržitelné nádobí. Zájemci se také mohou vydat na eco-tour, jejíž součástí je křížovka, za níž lze získat drobnou odměnu (přihlásit se o ni můžete na označeném stanovišti).

Open Day

Také speciální den otevřených dveří akcentuje udržitelnost – stejně jako SemestrSTART nabídne udržitelné nádobí a fakultní brožury, které rozdáme uchazečům o studium, budou vytištěny na 100% recyklovaném papíře. Zájemci se také mohou vydat na eco-tour, jejíž součástí je křížovka, za níž lze získat drobnou odměnu (přihlásit se o ni můžete na označeném stanovišti).

O Evropském týdnu udržitelného rozvoje

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.