Marie Skłodowska-Curie Actions

Postdoktorandská stipendia (PF) Marie Skłodowska-Curie umožňují talentovaným výzkumníkům a výzkumnicím pracovat na projektech v Evropě i mimo ni a rozvíjet svou vědeckou a profesní kariéru. Cílem je zvýšit tvůrčí a inovativní potenciál postdoků, škálu jejich odborných i přenosných dovedností a podpořit excelenci ve výzkumu skrze mezinárodní mobility.

Horizon Europe

  • Jaká je myšlenka MSCA?

    Podstatou programu MSCA Postdoctoral Fellowship (MSCA-PF) je podpora všestranného odborného i kariérního rozvoje mladých vědeckých pracovníků.

    Základem žádosti je kvalitní vědecký návrh a rozvoj odborných dovedností postdoka pod vedením zkušeného supervisora, jehož role je při psaní návrhu i při realizaci projektu velmi důležitá.

    Návrh předkládá postdok s hostitelskou organizací z akademického nebo neakademického sektoru pod vedením supervizora.

    Příjemcem grantu je hostitelská organizace, která z grantu financuje plat a výzkum juniorního vědce či vědkyně.

  • Typy MSCA-PF projektů

    European Postdoctoral Fellowship

    Stáž dlouhá 12 až 24 měsíců na hostitelské instituci v zemi EU nebo asociované k programu Horizont Evropa. Výzkumník musí v této zemi splňovat pravidlo mobility a může být jakékoli národnosti.

    Global Postdoctoral Fellowship

    Stáž dlouhá 12 až 24 měsíců na hostitelské instituci ve „třetí zemi“ (ani země EU, ani asociovaná k programu Horizont Evropa), kde výzkumník splňuje pravidlo mobility s následnou povinnou návratovou fází o délce 12 měsíců strávených na „vysílající instituci“ v zemi EU nebo asociované k programu.

  • Trojí šance získání financování

  • Jaká je šance na získání fellowshipu?

    MSCA-PF je vysoce konkurenční soutěží, avšak v České republice existuje trojí možnost získání grantu. Vedle základní soutěže existují ještě dvě další "pod-soutěže", do kterých můžete žádost zařadit, a které poskytují stejnou výši podpory:

    • ERA Fellowship (dříve Widening Fellowship) - pro postdoky ve vybraných zemích, mezi které se řadí i ČR, je alokována další podpora, která pojme větší množství žadatelů. Potřebná výše získaného hodnocení je > 91 %.
    • MŠMT OP JAK - program, který vyhlašuje MŠMT pro žadatele, kteří nezískali MSCA-PF, ale jejich návrh byl hodnocen jako velmi kvalitní (dosud hodnocení 70 % a více, kterou překoná přibližně 80 % žadatelů. Poprvé bude tato výzva vyhlášena s určitým časovým odstupem, pravděpodobnost úspěšného čerpání této podpory je ale velmi vysoká.

    Výše hodnocení se odvíjí od kvality vědeckého návrhu a kariérního plánu, kvality uchazeče i supervizora, ale přibližně 90 % žádostí na MUNI získává v posledních letech hodnocení nad 75 % a tyto žádosti jsou tedy způsobilé žádat o podporu MŠMT z OP JAK.

  • Jakou dostanete projektovou podporu?

    1. Pomůžeme vám v přípravě projektové žádosti

    • MSCA-PF Training Day pro kandidáty – porozumíte konceptu MSCA-PF, naučíte se jak strukturovat konkurenceschopný návrh.
    • MSCA-PF Workshop – praktické školení pro kandidáty s konceptem návrhu projektu. Důraz je kladen na zpracování konkrétních sekcí projektového návrhu, zdokonalení struktury, stylu psaní a prezentace. Workshop vám pomůže odstartovat psaní vašeho návrhu.
    • Individuální konzultace MSCA-PF – individuální schůzky, na kterých obdržíte konkrétní pokyny k vypracování vašeho návrhů, revizi textů a posílení a zdokonalení klíčových částí.
    • Naše akce podpory MSCA-PF se budou konat během jara 2025, přesná data budou oznámena. Předběžně se bude jednat o školení MSCA-PF v dubnu a workshop MSCA-PF v květnu. V případě dalšího zájmu samozřejmě poskytneme i další konzultace.

    2. Relokace

    • Zahraničním zaměstnancům, kteří přicházejí pracovat na Masarykovu univerzitu, poskytuje podporu Welcome Office (WO), který je součástí Centra zahraniční spolupráce MU (CZS).

    3. Potřebujete supervizora?

Více o programu MSCA-PF

Jaké jsou termíny?

  • Vyhlášení výzvy MSCA-PF: 9. 4. 2025
  • Deadline pro podání žádosti: 10. 9. 2025
  • Vyhlášení výsledků: únor 2026
  • Předpokládaný začátek projektů MSCA-PF: červen 2026
  • Vyhlášení výzvy MŠMT OP JAK: jaro 2026
  • Začátek projektů podpořených z OP JAK: leden 2027

Profil kandidáta

Postdok musí splňovat tyto podmínky:

  • nejpozději k datu deadline obhájit PhD
  • žadatel může být nejdéle 8 let po získání titulu PhD
  • v posledních 3 letech strávil v zemi příjemce maximálně 12 měsíců (krátkodobé pobyty např. jako návštěva rodiny se nepočítá, jde o aktivní vykonávání vědy/studium PhD mimo ČR; počítáno do deadlinu odevzdání žádosti)

Finanční podmínky

Grant pokrývá mezinárodně konkurenceschopný plat postdoka a náklady na jeho/její výzkum a odborný rozvoj. Obvyklá výše grantu je cca 190 000 €.

Kdo a jak Vám pomůže s podáním žádosti?

Pomůžeme Vám zkontrolovat způsobilost k podání žádosti o MSCA-PF i s psaním celého návrhu. Neváhejte se na nás obrátit - čím dříve, tím lépe!

Mgr. Jakub Zeman

vedoucí oddělení – Oddělení projektové podpory

e‑mail:

Mgr. et Mgr. Denisa Főldešiová

e‑mail:

O nás

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity

Brno

Masarykova univerzita

To nejlepší z Jižní Moravy


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.