Dějiny starověku

Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Podat přihlášku

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: podzim 2024)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 4. 2024.

Co se naučíte

Hlavními cíli doktorského studijního programu Dějiny starověku je vychovávat vědecké pracovníky v oboru, připravit je tak, aby byli schopní tvořit kvalitní grantové projekty; vytvořit tým společně se zabývající metodologií oboru a spolupracující na řešení aktuálních témat z dějin starověku; podporovat publikační činnost studentů doktorského studia, jejich účast na vědeckých setkáních; zajišťovat pravidelná setkávání se zahraničními odborníky formou přednáškových cyklů, diskusí nebo konzultací; vytvářet dobré podmínky k doplňování vzdělání doktorandů v zahraničí.

Scientia est potentia

„Starověké dějiny nám mohou připadat vzdálené. Jejich zkoumáním však můžeme daleko lépe pochopit vývoj lidské společnosti, jeho zákonitosti, a nalézt i paralely s dneškem, ze kterých bychom se mohli poučit. Jsem velice rád, že jsem se rozhodl vědomosti o této etapě lidských dějin načerpat právě na našem oboru. Vážím si především vstřícnosti vyučujících, díky které se mohu při psaní prací zaměřit na problematiku, která mě nejvíc zajímá.“

Tomáš Antoš Tomáš Antoš
student dějin starověku

Chcete vědět víc?

Absolvent doktorského studia Dějin starověku najde uplatnění ve vědeckých ústavech, na vysokých a středních školách, ve státní a veřejné správě, v muzeích, galeriích, v oblasti památkové péče.

Termín podání přihlášek: 1. leden – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce, s důrazem na metodologickou stránku zpracování a na výsledky, jichž má být dosaženo, uveden bude povinně seznam pramenů a sekundární literatury;
  • seznam pramenů a moderní literatury, kterou již uchazeč k navrhovanému tématu prostudoval.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba zaslat elektronicky doc. Jarmile Bednaříkové (jarmilab@phil.muni.cz) a zároveň vložit do e-přihlášky (rubrika "Dokumenty") do 15. 5. Žádáme uchazeče a uchazečky, aby ve všech přiložených podkladech měli uvedené své celé jméno a číslo přihlášky.

Doporučení: Doporučujeme uchazečům kontaktovat potenciálního školitele již před podáním přihlášky za účelem konzultace výzkumného zaměření a jeho možného vedení (je možný i externí školitel).

Přijímací zkouška má prezenční formu (distanční forma v případě zhoršení epidemiologické situace).

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Kritéria hodnocení

Uchazeč může získat max. 100 bodů. Minimální počet bodů pro přijetí do studia je 60. Kandidát je hodnocen v těchto oblastech:

• Projekt disertační práce (max. 40 bodů);
  • Prostudované prameny a literatura (max. 30 bodů);
  • Přínos dizertační práce (max. 30 bodů).

1. 1. – 30. 4. 2024

Termín pro podání přihlášek

Podat přihlášku

Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Oborová rada a oborové komise

Váháte? Máte otázku? Pošlete nám e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Dějiny starověku? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

Mgr. et Mgr. Markéta Melounová, Ph.D.

Konzultant programu

doc. Mgr. Michal Habaj, PhD.

Konzultant programu