Estetika a kulturní studia

"Objevit struktury krásy v umění, ctnost a dobro v kultuře"

Představení studijního programu

Studium estetiky a kultury nabízí studentům cestu k porozumění rozličným podobám umění v současnosti, dějinách, ve společenských, filozofických souvislostech, hlubší porozumění evropské kultuře. Na rozdíl od ostatních uměnovědných oborů představuje estetika umění jako společenský nebo filosofický fenomén přirozeně spjatý s dobovými a místními souvislostmi, ale současně vyjadřující nadčasové hodnoty reprezentované danou kulturou. Studium estetiky jako porozumění umění a kultuře je proto koncipováno jednak kulturně historicky, jednak analyticky v kurzech dějin estetiky, pojmosloví, metodiky a evropské kultury. Studenti získají dovednosti ve sběru a hodnocení odborných informací, v metodách výzkumu a výkladu, schopnost kritické interpretace pramenů, vedení odborné argumentace, terminologickou a pojmovou kázeň, schopnost práce s cizojazyčným textem a kulturní vhled a přehled. Absolventi jsou vybaveni pro pracovní uplatnění v galeriích, kulturních a společenských institucích, jako publicisté, ale též jako učitelé.

Praxe

Povinnou součástí studia je individuální odborná praxe s odbornou supervizí na uměleckých nebo kulturních institucích v rozsahu 80 hodin praxe a 10 hodin supervizních setkání.

Absolvent programu je připraven pro práci v široké škále kulturních, společenských nebo uměleckých institucí, v redakcích kulturních nebo uměleckých periodik, jako pedagog, všude, kde uplatní získané hlubší poznatky o umění a kultuře v souvislostech, ale i praktické dovednosti v popisu, analýze i návrhů řešení běžných problémů umění nebo uměleckého provozu.

Termín pro podání přihlášky: 1. únor – 30. duben 2019

Komu je program určen: Program navazuje na bakalářský obor / program estetika a kulturní studia, je však široce otevřen i absolventům bakalářského studia z jiných humanitních programů.

Předmět přijímací zkoušky: Přijímací zkouška se děje motivačním pohovorem. V odborné části pohovoru jsou ověřeny znalostní předpoklady na úrovni obecného bakalářského humanitního studia, základní znalosti estetiky, jazykové a motivační předpoklady. K přijímacímu řízení si kandidát přinese:

• bakalářskou, diplomovou práci, nebo její část (k nahlédnutí);
  • krátký projekt studia s malou rešerší literatury (1-2 strany; 3 kopie) naznačující, kterým směrem se ubírá jeho vlastní studijní zájem (například estetika divadla, literatury, hudby, filosofická estetika, estetika přírody, kultury, chování aj.);
  • seznam četby rozdělený na odbornou literaturu a beletrii (může být rozsáhlý nebo jen krátký, výběrový, pouze z titulů, o nichž je kandidát schopen hovořit);
  • případně další diplomy a ocenění z oblasti jazykové, umělecké a vzdělávací.
  • Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 70 bodů (maximální počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: odborná část - max. 50 bodů, projekt studia – max. 50 bodů.

Prominutí přijímací zkoušky: Absolventi bakalářského studia estetiky na FF MU, kteří složili bakalářskou státní zkoušku s hodnocením A nebo B, mohou být přijati bez přijímací zkoušky. Od skončení státní zkoušky však nesmí uplynout více než rok, tedy dva semestry. O prominutí přijímací zkoušky uchazeči žádají prostřednictvím e-mailu na adrese prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Odkaz na Seminář estetiky.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do navazujících magisterských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Absolvent magisterského studijního programu může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v doktorském studiu téhož nebo příbuzného oborového zaměření.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. Mgr. Rostislav Niederle, Ph.D.

Konzultant programu