Noc vědců na FF MU

24. září 2021

Letos s tématem Čas. Budeme se na vás těšit, ať už online či offline! Prozatím se můžete níže podívat na náš loňský program.

Petr Sucháček

„Na Noci vědců zjistíte, čím se odborně zabýváme na naší fakultě. Můžete nás už od 15. listopadu navštívit online a přímo v den konání akce se zúčastnit zajímavých online přednášek a diskusí.“

Petr Sucháček
absolvent FF MU, fakultní koordinátor Noci vědců

Sledujte Peťu na sociálních sítích

Facebook Podcast

Na co se můžete těšit?

Seznámíte se poutavou formou s našimi obory a zjistíte, jakými vědeckými otázkami se na fakultě zabýváme. V letošním roce proběhne vše v online podobě. Připravili jsme pro vás virtuální prohlídku (nejen) laboratoře experimentálních humanitních věd, která je přístupná již nyní na stránce níže.

V den konání akce 27. listopadu 2020 ve večerních hodinách se pak můžete zúčastnit několika online přednášek s diskusemi. Podívejte se už nyní na jejich ochutnávky. Všechny se budou týkat ústředním tématu letošního ročníku, kterým je Člověk a robot, a naváže na ně také panelová diskuse. Na vaše případné dotazy budou všichni přednášející odpovídat online.

Jak to bude probíhat?

  • Od 18:00 hod. sledujte živě tři exkluzivní přednášky. Dostupné však budou i později.
  • Od 19:00 hod. sledujte živě navazující panelovou diskusi všech přednášejících. I ta však bude dostupná také později.
  • Průběžně pokládejte dotazy přednášejícím do komentářů u videí na YouTube (vyžaduje přihlášení), nebo využijte formulář níže.
  • Mezi 20:00 a 21:00 hod. budou přednášející na vaše dotazy online odpovídat.

Marek Picha: Mohou roboti myslet?

No jistě, že mohou. Vždyť počítají hvězdy nebo řeší rovnice. Mohou ale roboti opravdu myslet? A co vlastně znamená myslet opravdu?

Exkluzivní přednáška doc. PhDr. Marka Pichy, Ph.D., z Katedry filozofie živě na YouTube od 18:00 hod.

Sledujte zde

Jana Horáková: Roboti v divadle

Připomínáme si sté výročí vydání dramatu Karla Čapka R.U.R. Jací byli první divadelní roboti? A co jimi chtěl autor světu říct?

Exkluzivní přednáška doc. Mgr. Jany Horákové, Ph.D., z Ústavu hudební vědy živě na YouTube od 18:00 hod.

Sledujte zde

Hana Žižková: Rozumí roboti češtině?

Jak těžké je naučit počítač česky? A může se počítač naučit česky lépe než člověk? Myslíte, že byste poznali, že vás oslovil robot?

Exkluzivní přednáška Mgr. Hany Žižkové, Ph.D., z Ústavu českého jazyka živě na YouTube od 18:00 hod.

Sledujte zde

Panelová diskuse: Člověk a robot pohledem humanitních věd

Že nemají humanitní obory k robotům co říct? Vždyť robota nevymysleli inženýři, ale absolvent filozofické fakulty Karel Čapek se svým bratrem Josefem. Sledujte panelovou diskusi všech tří přednášejících živě na YouTube od 19:00 hod.

Sledujte zde

Chcete se přednášejících na něco zeptat?

Průběžně můžete pokládat dotazy přednášejícím do komentářů přímo u videí na YouTube. To ovšem vyžaduje, abyste byli na YouTube přihlášeni. Pokud takovou možnost nemáte, využijte k položení dotazu tento formulář. My váš dotaz na YouTube vložíme za vás. Abychom ho vložili správně, připište nám do zprávy, prosíme, k jakému videu byste ho chtěli vztáhnout.

Přednášející budou na dotazy odpovídat mezi 20:00 a 21:00 hod.
Chcete se dozvědět více?

Projděte si zdarma online vzdělávací kurz o umělé inteligenci na našem portálu Humanitní vědy dokořán.

Vstupte

Chcete si popovídat s robotem?

Vyzkoušejte chatbota, který se zrodil ze spolupráce Filozofické fakulty a Fakulty informatiky MU.

Začněte

Navštivte nás z pohodlí domova

V laboratoři experimentálních humanitních věd najdete například přístroje na sledování pohybu očí nebo vizualizaci činnosti mozku. A nejen to – dozvíte se také více o tom, čím se zabýváme, co u nás můžete studovat, a než se k nám budete moci vypravit osobně, vezmeme vás na virtuální prohlídku celého areálu fakulty.

Projděte si fakultu

Vydejte se s námi na prohlídku budov Filozofické fakulty MU, v nichž se snoubí moderní vybavení s odkazy k antické tradici naší civilizace.

Vstupte

Poslechněte si fakultu

Zkusili jste někdy zavřít oči a zaposlouchat se do svého okolí? My ano. Záznam ruchů, zvuků, a celkové atmosféry studentského života na filozofické fakultě připravili sami studenti.

Poslouchejte

Bylo nám 100

Filozofická fakulta oslavila 100. narozeniny. Při této příležitosti jsme vypustili do světa 1000 sov, vydali speciální edici MUNI ARTS 100 a nechali si zkomponovat dvě skladby nebo založili studentskou galerii. A bylo toho víc...

Podívejte se

Seznamte se s naší knižní produkcí

Začtěte se do některého z více než dvaceti časopisů a desítek knižních titulů, které každoročně vydáváme. Většina z nich je dostupná také online, v elektronické podobě.

Čtěte

Studujte u nás

Máme nejširší nabídku studijních programů, které lze libovolně kombinovat. K výuce máme k dispozici špičkově vybavený, nově rekonstruovaný areál. Architektonicky ceněná knihovna poskytuje skvělé zázemí pro samostudium.

Zjistěte více

Jak to u nás vypadalo v loňském roce?

Zajímají vás i další akce? Vyberte si a navštivte nás!

Nechcete nic důležitého promeškat?

Napište nám svůj e-mail a my vás budeme newsletterem informovat o důležitých akcích a termínech.

Načítám...

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.