Softwarové nástroje pro tvorbu odborných tezaurů a slovníků pro potřeby rozvoje národní infrastruktury pro prostorové informace

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu informatiky. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

HORÁK Aleš RAMBOUSEK Adam MEDVEĎ Marek NEVĚŘILOVÁ Zuzana RYCHLÝ Pavel STARÁ Marie

Rok publikování 2021
Druh Poloprovoz, technologie, odrůda, plemeno
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta informatiky

www
Popis Softwarové nástroje pro tvorbu a správu terminologických slovníků a tezaurů. Systém je doplněn metodikou. Součástí systémů je centrální registr, který provozuje Ministerstvo vnitra v rámci agendy eGovernmentu a poskytuje přehled o všech institucích, které poskytují vlastní terminologický slovník. Hlavní částí systému je webový software, který umožňuje správu a editaci jedné instance slovníku. Software je možné přizpůsobit vzhledem a strukturou dat pro konkrétní instituci. V případě dostupnosti korpusu specializovaných textů je možné tvorbu slovníku doplnit o poloautomatické návrhy termínů, překladů a nadřazených termínů, a také vyhledat v textovém korpusu příklady použití termínů. Jednotlivé instance slovníků komunikují pomocí otevřeného API s centrálním registrem. Software také poskytuje zveřejněná data ve formátech pro Open Data.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.