Latinskoamerická literatura za železnou oponou? Téma zkoumá mezinárodní projekt ELASOC II
Součástí vědeckého týmu je i Daniel Vázquez Touriño z Ústavu románských jazyků a literatur FF MU. Čtyřletý projekt financuje...
Jarní číslo časopisu Theatralia (2017/1) pojednává v hlavní rubrice Yorick o tématu divadla jako organizace a instituce, tedy především legislativním zázemí divadelní činnosti – a to jak z historického pohledu v příspěvku Libora Vodičky, tak v rámci popisu aktuálního dění kolem schvalování zákona o veřejných kulturních institucích v textu Markéty Štěpáníkové. Právem na duševní vlastnictví se zabývá Martina Hájková a hlavní rubriku uzavírá svým textem Kristýna Binková zaměřující se na otázku tzv. druhé kariéry tanečníků.
V rubrice Spektrum můžete najít příspěvek Evy Stehlíkové o nedávno zesnulém scénografovi Jaroslavu Malinovi a text Šárky Havlíčkové Kysové a Heleny Spurné o problematice realismu hudebního divadla Waltera Felsensteina.
Rubrika Host přináší rozhovory s Petrou Vodičkovou o provozu brněnského CEDu, dále s norskou teatroložkou Wenche Larsenovou o současném stavu norského divadla a rakouskou teatroložkou Brigitte Marschall o Jakobu L. Morenovi (rozhovor je doplněn překladem textu o tomto zakladateli psychodramatu).
Tematické rozpětí recenzovaných teatrologických publikací (rubrika Orientace) zahrnuje vedle knih věnujících se hlavnímu tématu čísla i knihy o českém či světovém divadlu a dramatu.
V Depeších naleznete reportáže o vídeňských výstavách, podzimním Pražském divadelním festivalu německého jazyka v Praze či o konferencích o divadelní kritice a českém i slovenském divadle.
Editory čísla jsou Iva Mikulová a Libor Vodička.
Součástí vědeckého týmu je i Daniel Vázquez Touriño z Ústavu románských jazyků a literatur FF MU. Čtyřletý projekt financuje...
Tomáš Dvořák z Historického ústavu FF MU ve vysílá ČT24 hovoří o významu bitvy u Slavkova v aktuálních mezinárodních...