Divadlo jako organizace a instituce

25. 5. 2017

Jarní číslo časopisu Theatralia (2017/1) pojednává v hlavní rubrice Yorick o tématu divadla jako organizace a instituce, tedy především legislativním zázemí divadelní činnosti – a to jak z historického pohledu v příspěvku Libora Vodičky, tak v rámci popisu aktuálního dění kolem schvalování zákona o veřejných kulturních institucích v textu Markéty Štěpáníkové. Právem na duševní vlastnictví se zabývá Martina Hájková a hlavní rubriku uzavírá svým textem Kristýna Binková zaměřující se na otázku tzv. druhé kariéry tanečníků.

V rubrice Spektrum můžete najít příspěvek Evy Stehlíkové o nedávno zesnulém scénografovi Jaroslavu Malinovi a text Šárky Havlíčkové Kysové a Heleny Spurné o problematice realismu hudebního divadla Waltera Felsensteina.

Rubrika Host přináší rozhovory s Petrou Vodičkovou o provozu brněnského CEDu, dále s norskou teatroložkou Wenche Larsenovou o současném stavu norského divadla a rakouskou teatroložkou Brigitte Marschall o Jakobu L. Morenovi (rozhovor je doplněn překladem textu o tomto zakladateli psychodramatu).

Tematické rozpětí recenzovaných teatrologických publikací (rubrika Orientace) zahrnuje vedle knih věnujících se hlavnímu tématu čísla i knihy o českém či světovém divadlu a dramatu.

V Depeších naleznete reportáže o vídeňských výstavách, podzimním Pražském divadelním festivalu německého jazyka v Praze či o konferencích o divadelní kritice a českém i slovenském divadle.

Editory čísla jsou Iva Mikulová a Libor Vodička.

Více článků

Přehled všech článků