FF MU se zapojuje do sbírky pro Ukrajinu. Pomáhá i s tlumočením a výukou jazyka

Využít krizovou linku, psychologickou pomoc, možnost překladů nebo se naučit základy češtiny v kurzech pro začátečníky. To vše nabízí FF MU v Brně. Od 15. března se mohou zájemci zapojit také do charitativní sbírky pro rychlé zajištění materiální pomoci.

15. 3. 2022 Markéta Stulírová

Foto: ÚKS FF MU

Deky, polštáře, matrace, ručníky, dětské pleny a další potřebné věci mohou ode dneška lidé přinést na dvě sběrná místa v Brně: k Rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí a do Univerzitního kampusu v Bohunicích. Všechny věci pak poputují do Asistenčního centra pomoci na brněnském výstavišti i přímo k již ubytovaným uprchlíkům z Ukrajiny.

„Obě sběrná místa budou otevřena do 18. března vždy v době od 13.00 do 20.00 hodin. Na seznamu potřebného materiálu jsou dále spacáky, polštáře, lůžkoviny, šampony, mýdla, zubní pasty, toaletní papír, vlhčené ubrousky a dámské hygienické potřeby,“ upřesnila koordinátorka dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ Markéta Koláčková.

Materiální sbírku vyhlásila Masarykova univerzita po dohodě s občanskou iniciativou Brno pro Ukrajinu, a to na základě výzvy hejtmana Jihomoravského kraje.

Sběrná místa otevřená od 15. do 18. března 2022 v čase od 13:00–20:00 hod.:

Načítám mapu…

Filozofická fakulta zájemcům nabízí také další formy pomoci, mimo jiné výuku jazyka. „Chodí nám e-maily od matek dětí, které se chtějí naučit aspoň základní komunikační dovednosti. Mohou tak dát naší zemi najevo, že jsou za pomoc rády a že s naší zemí souzní,“ uvedla vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Eva Rusínová. Upřesnila, že kurzy jsou rozdělené podle počtu hodin týdně. „Kurz pro začátečníky zahrnuje základní témata, aby se uprchlíci dokázali domluvit v obchodě nebo na úřadech. Chceme, aby dosáhli základní komunikační úrovně, aby se naučili znovu koncentrovat a přišli po hrůze války na jiné myšlenky,“ podotkla Rusínová.

Kabinet češtiny pro cizince působí na FF MU od roku 1983.

Dále filozofická fakulta zřídila krizovou linku psychologické pomoci pro ukrajinské studující, akademické pracovníky i ukrajinské občany. Službu mohou využít i ruští občané, kteří válku odmítají a cítí se být aktuální situací zasaženi. „Pokud jste dotčeni nastalou situací a potřebujete pomoc, můžete se obrátit na fakultní koordinátory pomoci nejen ve studijních, ale i dalších záležitostech na e-mailu studijni@phil.muni.cz. Jestliže naopak pomoc nabízíte, můžete přispět do univerzitní sbírky nebo se zaregistrovat v dobrovolnickém centru MUNI POMÁHÁ,“ shrnul zásadní informace děkan FF MU Milan Pol. Dosud se přes aplikaci přihlásilo přes tři sta dobrovolníků, z nichž mnozí hovoří ukrajinsky nebo rusky.

K dalším akcím, které FF MU iniciovala, patřilo charitativní promítání, komentovaná projekce filmu Ivan Hrozný, benefiční večer s tombolou nebo studentské kino Divoké devadesátky, které je nyní propojeno se sbírkou potřebných věcí. Studentský spolek při Ústavu klasických studií FF MU zase fakultní veřejnosti nabídl stužky v barvách ukrajinské bikolory výměnou za dobrovolný příspěvek.