Filozofická fakulta láká na léto s Herkulem nebo kurzy angličtiny

Speciální semináře českého jazyka a literatury, vhled do práce s historickými prameny či neformální anglická konverzace. A pro děti například příměstské tábory s antickou tematikou. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně připravila na červenec a srpen 2022 sérii akcí, na které se zájemci mohou přihlašovat už nyní.

31. 3. 2022 Markéta Stulírová Události

Foto: archiv FF MU

Vyzkoušet si hod antickým diskem, ochutnat punskou kaši a zažít oběť olympským bohům? Přidat se k Herkulovi a pomáhat mu v boji proti nestvůrám? To vše mohou prožít děti, které zavítají na akce pořádané Ústavem klasických studií FF MU od 11. do 15. července. Hostit je bude nejen areál filozofické fakulty, ale třeba také park na Kraví hoře a Wilsonův les. Příměstský tábor S Herkulem až na konec světa je určený žákům prvního stupně základních škol. „Nejslavnější hrdina antického starověku Herkules stojí před dvanácti těžkými úkoly. Děti se mohou přidat ke skupině odvážných a pomoci mu porazit nestvůry, držet tíhu nebes nebo dojít až na konec světa,“ přiblížil téma dětského programu koordinátor letních vzdělávacích akcí Tomáš Weissar. Druhá z akcí, určená dětem starším deseti let, nese název Jak se žilo v antice. Mladí účastníci se dozvědí, jak a na co psali řečtí filozofové, co nosily spartské ženy a vyzkouší si také hod antickým diskem. „Bude to týden plný zajímavých přednášek, workshopů a praktických ukázek z oblasti každodennosti antického člověka,“ doplnil Weissar.

Vhled do studia historie nabídne Letní škola Scriptorium Brunense. Potrvá od 26. června do 1. července. „V první úrovni představíme jednotlivé pomocné vědy historické ‚začátečníkům‘: gymnaziálním studentům se zájmem o studium historie, univerzitním studentům různých oborů, ale také studentům nižších ročníků historických věd, kteří se chtějí o pomocných vědách historických dovědět něco více. Druhá úroveň bude určena zkušenějším, kteří si budou moci prohloubit své znalosti a dovednosti na zajímavých ukázkách historických pramenů,“ uvedl vedoucí Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU Petr Elbel. Upřesnil, že druhá z úrovní letní školy je určena pokročilejším studentům historických věd, absolventům, doktorandům, ale také pracovníkům paměťových institucí, kteří si chtějí rozšířit své znalosti.

Kabinet češtiny pro cizince FF MU pořádá letní školy pravidelně: letos přednášky, besedy či speciální semináře českého jazyka doplní také třeba exkurze na zajímavá místa Moravy a Čech. Foto: archiv FF MU

Zdokonalit se v angličtině u neformální konverzace a v přestávkách se posilňovat kávou či koláčky mohou účastníci Letní školy pro učitele angličtiny. Potrvá od 18. do 22. července a je rozdělená do dvou úrovní: pro pokročilé na úrovni B2+/C1 a pro velmi pokročilé na úrovni C1/C1+. Zaměření má čtyři okruhy: jazyk, metodika/didaktika angličtiny, czenglish a British/American Life and Institutions. Prezenční výuka se bude konat v multimediálních učebnách v budově FF MU na Gorkého 7 a bude rozdělena vždy do tří devadesátiminutových bloků, proložených přestávkami „coffee breaks“.

Na výuku českého jazyka se zaměří Kabinet češtiny pro cizince FF MU. Jeho letošní Letní škola slovanských studií bude již 55. v pořadí a uskuteční se v termínu od 23. července do 20. srpna v hlavním areálu fakulty na ulici Arna Nováka. „Půjde o intenzivní kurz českého jazyka pro cizince, který jsme doplnili o cyklus přednášek, besed, speciálních seminářů z českého jazyka, literatury a české kultury vůbec. Na programu je i několik exkurzí na zajímavá místa Moravy a Čech nebo patnáct celovečerních českých filmů,“ láká na pestrý výčet akcí vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince FF MU Eva Rusínová.

Chcete vědět víc?