Podáváte si k nám přihlášku? Poslechněte si, na co si dát pozor

Blíží se konec února a tedy také konec období, po které se můžete rozhodovat, zda (a případně na jaký studijní program) si na Filozofickou fakultu MU podáte přihlášku. Tématu se také věnuje speciální epizoda fakultního podcastu Artefakt, jejímž hostem byla studijní referentka Lucie Martínková.

13. 2. 2024 Patrik Švec Tomáš Weissar Uchazeči Podcast Artefakt

Foto: Martin Ingr/FF MU

„Důležité je vše si důkladně promyslet,“ zdůrazňuje Lucie Martínková. Obzvlášť to podle ní platí při volbě priorit v e-přihlášce. „Jako první prioritu je vhodné zvolit ten studijní program, který si uchazeč přeje studovat nejvíce. Nemůže si totiž vybrat, do které priority se nakonec zapíše, protože je přijat do té nejvyšší, u které splnil podmínky přijímacího řízení,“ vysvětluje.

Martínková také připomíná, že u řady studijních programů lze požádat o prominutí přijímací zkoušky na základě prospěchu na střední škole, účasti ve Středoškolské odborné činnosti (SOČ) či na olympiádě. „Každou žádost posuzujeme individuálně v průběhu března. Zde chci podotknout, že pokud žádost nesplňuje všechny formální náležitosti, obvykle uchazeči umožníme její doplnění,“ uvedla.

Tématem rozhovoru byla také tzv. odložená volba, což v praxi znamená, že po prvním či druhém úspěšně zakončeném semestru studia lze požádat o změnu studijního plánu. „Studující mohou ještě v průběhu studia například požádat o změnu či zanechání plánu vedlejšího,“ řekla Martínková. Žádost tohoto typu je však nenároková, a jestli jí bude vyhověno, záleží na kapacitě studijního programu.

Jaký je rozdíl mezi sdruženým a kombinovaným studiem? Je možné měnit priority poté, co jste podali a zaplatili přihlášku? A musí vůbec všichni skládat TSP? Poslechněte si rozhovor s Lucií Martínkovou, který pořídil Tomáš Weissar.

Mgr. Lucie Martínková působí jako studijní referentka na Studijním oddělení FF MU. Pracovně se věnuje administraci přijímacího řízení do bakalářských studijních programů.

Podcast Artefakt