Polonisté z Ústavu slavistiky získali vyznamenání

Medaili polské Komise národního vzdělávání obdrželi Renáta Putzlacher-Buchtová a Roman Madecki z Ústavu slavistiky FF MU. Předána jim byla v polovině října při slavnostním večeru, který v Anežském klášteře uspořádal polský velvyslanec Mateusz Gniazdowski. Setkání proběhlo u příležitosti stého výročí založení polonistických pracovišť v Praze, Brně a Bratislavě.

16. 11. 2023 Události

Studenti brněnské polonistiky se svými pedagogy Romanem Madeckim, Renátou Putzlacher-Buchtovou a lektorkou Katarzynou Alicjí Barna Krawczyk ve Vlasteneckém sále Karolina během konference ke stému výročí polonistiky v českých zemích. Foto: Václav Štěpánek

V letošním akademickém roce je připomínáno sté výročí založení polonistických pracovišť na univerzitách v Praze, Brně a Bratislavě. Při této příležitosti se konaly dvě významné akce, na jejichž organizaci a průběhu se aktivně podíleli také pracovníci a studenti brněnské polonistiky: II. kongres polských bohemistických a českých polonistických studií (16.–18. 10. 2023 v Praze) a mezinárodní konference Polsko-české poznávání jako výměna hodnot (17. 10. 2023 taktéž v Praze). Velvyslanec Polské republiky, Mateusz Gniasdowski, pro účastníky obou akcí uspořádal 17. 10. 2023 slavnostní večer v Anežském klášteře, během nějž byla předána také vyznamenání českým vědcům a pedagogům, kteří se dlouhodobě věnují polské problematice. Oceněni byli také polonisté Renáta Putzlacher-BuchtováRoman Madecki z Ústavu slavistiky FF MU, kteří obdrželi medaili Komise národního vzdělávání (Medal Komisji Edukacji Narodowej).

Vyznamenání je udělováno zahraničním pedagogům, kteří se zasloužili o rozvoj polských studií a dosáhli významných výsledků ve své pedagogické činnosti. Medaile přímo odkazuje na působení Komise národního vzdělávání, která měla od roku 1773 na starosti organizaci a reformu polského školství a byla de facto prvním evropským ministerstvem školství a osvěty.