Léto plné zážitků na filozofické fakultě

Přihlaste sebe nebo svého potomka do letní školy či na některý z příměstských táborů. Už tradičně je v letních měsících pořádá Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. Představujeme nabídku pro rok 2023.

23. 3. 2023 Uchazeči

Foto: archiv FF MU

Vyzkoušet si hod antickým diskem, obléknout se do tógy či zažít oběť olympským bohům mohou děti, které zavítají na letní akce pořádané Ústavem klasických studií FF MU. Od 17. do 21. července je bude hostit nejen areál filozofické fakulty, ale také třeba park na Kraví hoře nebo Wilsonův les. Příměstský tábor Za dobrodružstvím s Odysseem je určený žákům prvního stupně základních škol. „Řecký hrdina Odysseus se po vítězství v Trojské válce vydává domů na Ithaku. Rozhněvá si však boha moří Poseidona, který mu na cestě připraví mnohé nástrahy. Děti se mohou přidat k jeho výpravě s cílem pomoct mu je překonat,“ uvedl koordinátor letních vzdělávacích akcí Tomáš Weissar. Pro starší žáky je podle něj určená letní škola s názvem Jak se žilo v antice. Mladí účastníci se dozvědí, jak a na co psali řečtí filozofové, co nosily spartské ženy a vyzkouší si také hod antickým diskem. „Bude to týden plný zajímavých přednášek, workshopů a praktických ukázek z oblasti každodennosti antického člověka,“ doplnil Weissar.

Vhled do studia historie nabídne letní škola Scriptorium Brunense. Potrvá od 26. do 30. června. „V první úrovni představíme jednotlivé pomocné vědy historické ‚začátečníkům‘: gymnaziálním studentům se zájmem o studium historie, univerzitním studentům různých oborů, ale také studentům nižších ročníků historických věd, kteří se chtějí o pomocných vědách historických dovědět něco více. Druhá úroveň bude určena zkušenějším, kteří si budou moci prohloubit své znalosti a dovednosti na zajímavých ukázkách historických pramenů,“ lákají organizátoři z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU. Druhá z úrovní letní školy je podle nich určena pokročilejším studentům historických věd, absolventům, doktorandům, ale také pracovníkům paměťových institucí, kteří si chtějí rozšířit své znalosti.

Zdokonalit se v angličtině u neformální konverzace a v přestávkách se posilňovat kávou či koláčky mohou účastníci Letní školy pro učitele angličtiny. Potrvá od 24. do 28. července a je rozdělená do dvou úrovní: pro pokročilé na úrovni B2+/C1 a pro velmi pokročilé na úrovni C1/C1+. Zaměření má čtyři okruhy: jazyk, metodika/didaktika angličtiny, czenglish a British/American Life and Institutions. Prezenční výuka se bude konat v multimediálních učebnách v budově FF MU na Gorkého 7 a bude rozdělena vždy do tří devadesátiminutových bloků, proložených přestávkami „coffee breaks“.

Na výuku českého jazyka se zaměří Kabinet češtiny pro cizince FF MU. Jeho letošní Letní škola slovanských studií bude již 56. v pořadí a uskuteční se v termínu od 22. července do 19. srpna v hlavním areálu fakulty na ulici Arna Nováka. „Půjde o intenzivní kurz českého jazyka pro cizince, který jsme doplnili o cyklus přednášek, besed, speciálních seminářů z českého jazyka, literatury a české kultury vůbec. Na programu je i několik exkurzí na zajímavá místa Moravy a Čech nebo několik celovečerních českých filmů,“ láká na pestrý výčet akcí vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince FF MU Eva Rusínová.

Termíny letních akcí v roce 2023

Scriptorium Brunense
26.–30. června 2023

Za dobrodružstvím s Odysseem