Teorie a dějiny umění

Historiae atque artibus: „Zasvěceno umění a jeho dějinám.“

Představení studijního programu

Doktorské studium dějin umění rozvíjí znalosti a schopnosti posluchačů poznávat, analyzovat a historicky interpretovat umělecká díla (v obecném slova smyslu vizuální objekty), pokrývající všechny obory disciplíny dějin umění (tj. architektura, sochařství, malířství, fotografie, užité umění a vizuální kultura), a to v jejich rozličných dobových formách, stylech a funkcích. Základním cílem doktorského studijního programu je vědecká příprava vysoce vzdělaných odborníků, kteří se zabývají základním a teoretickým výzkumem „dějiny umění“ jako obecné historické vědy o obrazech a disciplíny usilující o poznávání a vysvětlování vizuálních obrazů nejrůznějších druhů a forem.

Doktorské studium je proto jednoznačně orientováno na rozvinutí vědecko-akademického potenciálu studentů, jejichž završením je disertační práce jako zcela autonomní badatelský výkon, který je postaven nejen na originálním zpracování jedinečného tématu, ale odpovídá i adekvátnímu teoretickému a metodologickému zakotvení. Studenti jsou vedeni k samostatné práci, která se musí odrážet nejen ve vlastní disertační práci, ale i v aktivním zapojení do oborových aktivit (publikace, aktivní účast na konferencích).

Doktorské studium představuje především prostor pro osobní růst, vzdělávání, kultivaci svých schopností a znalostí doktorů a doktorandek. Výsledek této systematické přípravy spočívá v nabytí schopnosti kvalifikované a specializované akademické a vědecké práci v akademických, vědeckých a odborných institucích, umožňující uplatnění v široké oblasti humanitních a společenských věd, orgánech veřejné správy, médiích, kulturním průmyslu a institucí.

Praxe

Přirozenou součástí formování doktorského studenta je praktické osvojování si svých odborných kompetencí, které získává při zahraničních pobytech, podílu na výuce i výzkumných úkolech řešených na školícím případně jiném oborově spřízněném pracovišti. Rozhled, poznatky pro svou disertaci i obecné zkušenosti získávají doktorští studenti na zahraničních studijních pobytech, které jsou realizovány formou stáže, studijního pobytu, případně aktivní účasti na zahraniční konferenci, v úhrnu minimálně jednoho měsíce.

Doktorští studenti se také v různé míře intenzivně zapojují do organizační a zejména odborné práce, která navazuje na výzkumné zaměření a badatelské projekty akademických pracovníků v jednotlivých ústavech, včetně pedagogického angažmá.

Absolventi doktorského studia oboru Teorie a dějiny umění se mohou uplatnit především jako vědečtí pracovníci ve výzkumných, vysokoškolských a muzejních institucích, orgánech veřejné správy a široké oblasti kulturního průmyslu.

Jsou připravováni pro práci v týmech výzkumu a výuky. Mohou se stát odbornými a vědeckými asistenty na univerzitní úrovni, získat pozice kurátorů v muzeích a galeriích, vědeckých pracovníků muzejních, galerijních a památkářských pracovišť a všude tam, kde je vyžadována vysoká úroveň uměleckohistorické specializace.

V současnosti, kdy mnohem větší a významnější roli hraje ve společnosti vizuální kultura a její studium a porozumění, mohou absolventi doktorského studia dějin umění své dovednosti a kompetence uplatnit také v řadě dalších výzkumných a pedagogických profesí, stejně jako v marketingu a na „trhu médií“.

Termín podání přihlášek: 1. únor – 30. duben 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 17. května 2019.

Doporučujeme před podáním přihlášky kontaktovat kohokoliv z akademických pracovnic či pracovníků Semináře dějin umění, ideálně však toho, kdo svým odborným zaměřením odpovídá příslušnému disertačnímu projektu, a konzultovat jej s ní/m v dostatečném předstihu: http://dejinyumeni.phil.muni.cz/o-nas/lide.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce, jehož součástí bude i komentovaná bibliografie reflektující stav řešení daného problému. Přesvědčivý a dostatečně konkrétně definovaný návrh projektu je základním předpokladem pro přijetí. Rozsah projektu by měl být ideálně v rozsahu cca 3–5 normostran.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Požadavky k přijímací zkoušce: Základem přijímací zkoušky do doktorského studia teorie a dějin umění je diskuse nad projektem disertace, která musí přinášet původní badatelské téma, případně téma, jehož zpracování je navrženo prostřednictvím nových přístupů či badatelských otázek, a strukturovaný návrh s harmonogramem indikující, jak bude při jeho řešení a zpracování postupováno.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Odkaz na Seminář dějin umění.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Možnosti studia

Jednooborové studium

Školitelé

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Michaela Šeferisová Loudová, Ph.D.

Konzultant programu