Chcete porozumět světu a najít uplatnění na trhu práce? Studujte na Filozofické fakultě MU

Vysnili jste si studium na filozofické fakultě, ale bojíte se, že později neobstojíte na trhu práce? Lukrativní pozici v mezinárodní firmě vám sice slíbit nemůžeme, garantujeme vám ale, že díky humanitním studijním programům získáte dovednosti, které vám v cestě za vysněnou kariérou pomohou.

4. 3. 2025 Patrik Švec Studujte u nás

Bez popisku

Tak předně, to že vystudujete jeden konkrétní obor ještě neznamená, že se jím musíte živit nadosmrti. Získáte však řadu univerzálních znalostí a dovedností, které snadno využijete na pracovních pozicích, o nichž teď třeba ani nevíte, že existují. Obsah jednotlivých studijních programů se sice dost zásadně liší, jedno však mají společné: porozumíte díky nim světu kolem sebe. A v kombinaci se zkušenostmi a sítí kontaktů vašich spolužáků i přátel z fakultních studentských spolků budete pro zaměstnavatele lákavým uchazečem.

1. Kritické myšlení jako superpower

Schopnost rozpoznat pravdu od manipulace je v záplavě informací cennější než kdy dřív. Naučíme vás dívat se na věci z různých úhlů pohledu, správně ověřovat zdroje a přemýšlet nad tím, jak a proč jsou informace prezentovány veřejnosti. Kritické myšlení není jen vědění, ale především umění informace správně interpretovat – což je mimochodem dovednost, kterou jistě ocení každý zaměstnavatel.

Například Jiří Burýšek na Filozofické fakultě MU vystudoval filologii, dnes na svém Youtube kanálu vyvrací mýty, upozorňuje na podvody a vlastně obecně vysvětluje věci. Jeho videa o nejrůznějších společenských tématech sledují stovky tisíc lidí napříč generacemi.

Vyvrací mýty, upozorňuje na podvody a vlastně obecně vysvětluje věci. Řeč je o Jiřím Burýškovi, který na Filozofické fakultě MU vystudoval filologii. Před více než třemi lety na YouTube založil kanál Jirka vysvětluje věci – dnes jeho videa o nejrůznějších společenských tématech sledují stovky tisíc lidí napříč generacemi. Foto: archiv

2. Slovo jako silná zbraň

V debatě nejde o to překřičet druhého, ale přesvědčit ho logickými a podloženými argumenty. Naučíme vás, jak jasně formulovat myšlenky, správně stavět argumenty a jak efektivně komunikovat. Hodí se vám to nejen při psaní esejí, ale rovněž při pracovních pohovorech, při vyjednávání o platu nebo třeba v diskusích na sociálních sítích. I když přiznáváme, že tam je lepší raději zůstat stranou…

Mezi předměty vyučovanými na filozofické fakultě proto například najdete Základy argumentační analýzy. Z reklam, novinových komentářů, úředních dokumentů či akademických textů se naučíte vypreparovat argumentační kostru a lépe tak porozumíte tomu, jak se nás autoři textu snaží ovlivnit.

3. Empatie a porozumění jiným kulturám

Kultura neznamená jen historii a tradici – je to také způsob, jak lidé vnímají realitu. Studium na filozofické fakultě vám pomůže lépe vnímat pocity a myšlení jiných lidí. Díky tomu snáze překlenete rozdíly, vyhnete se stereotypům a dokážete efektivněji komunikovat s lidmi z různých prostředí. Empatie není slabost, ale dovednost, která otevírá dveře novým možnostem – ať už v práci, nebo v osobním životě.

4. Humanitní vědy vs. AI

Umělá inteligence zvládne analyzovat data, ale nerozumí emocím, etice ani kontextu. Právě humanitní obory učí přemýšlet o dopadech technologií na celou společnost. Na filozofické fakultě se však AI nebráníme – chytře ji zapojujeme tam, kde nám může pomoct, například při práci s jazykovými modely. Stroje mohou být chytré, ale bez lidské kreativity a kritického myšlení se neobejdou – to je naše výhoda. A pokud si nástrahy práce s AI budete uvědomovat, nic vám nebrání ji účelně využívat ve vaší budoucí kariéře.

Věděli jste, že…
S výběrem správného studijního programu vám může pomoct naše AI chatbotka Fifi. Stačí se zeptat na to, co vás zajímá, a ona vám ochotně poradí. Kdykoliv a kdekoliv.

5. Od Homéra k Netflixu

Každý film, kniha či seriál vypráví víc, než se na první pohled může zdát. Studium na filozofické fakultě vás naučí rozpoznat skryté symboly, významy a témata, které se v příbězích opakují od antiky až po dnešní popkulturu. Když pochopíte, jak fungují vyprávěcí vzorce a jak ovlivňují naše vnímání světa, získáte schopnost číst mezi řádky a vidět svět v nových souvislostech. Další velké plus pro vašeho budoucího zaměstnavatele.

Během studia se můžete věnovat nejrůznějším oblastem a tématům – např. Dávid Gajdoš se ve své závěrečné práci zaměřil na antropomorfního koně BoJacka Horsemana, který je hlavní postavou stejnojmenného seriálu na Netflixu. Foto: archiv/FF MU

Studium humanitních oborů už dávno není jen učení se faktů – do popředí se dostává rozvoj kritického myšlení, důraz na empatii, argumentační dovednosti a obecně na schopnost analyzovat svět kolem nás. A vsadíme se, že je to něco, co využijete v zaměstnání i v životě.

Zkuste to taky! Pojďte studovat na Filozofickou fakultu MU.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.