Objevte 7 důvodů, proč se zapsat na FF MU

Období zápisů na univerzity se nezadržitelně blíží a vy stále váháte, pro kterou školu se rozhodnout? Přestože každý budoucí vysokoškolák by si měl svoji alma mater vybírat jen a jen podle svých přání a potřeb, určitě není na škodu si připomenout, jaké výhody nabízí studium na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Následující řádky vám představí ty hlavní z nich.

19. 5. 2022 Anna Laštovičková Studujte u nás

Bez popisku

1. Prostředí, ve kterém se budete cítit dobře

Zapomeňte na zatuchlé a přísné učebny, které už rekonstrukci potřebují jako sůl. I když je FF MU jednou ze čtyř zakládajících fakult Masarykovy univerzity a nedávno oslavila své sté narozeniny, poznali byste to jen těžko. Hlavní areál fakulty totiž v posledních letech prošel rozsáhlými úpravami a nyní nabízí moderní a pohodlné prostory, ze kterých se vám po skončení výuky nebude chtít domů. K dispozici vám kromě učeben a laboratoří bude i slunečné nádvoří a příjemná čítárna s kavárnou a bufetem. A nesmíme zapomenout ani na budovu ústřední knihovny, která dokonce získala několik architektonických cen.

Neměli jste zatím možnost fakultu navštívit? Prozkoumejte ji na naší videoprohlídce.

2. Do centra za pár minut

Ať už se mezi přednáškami rozhodnete zaběhnout na oběd do menzy, nebo večer zamíříte z fakulty přímo na zasloužené pivo se spolužáky, nemusíte se obávat žádného dlouhého dojíždění. Výhodou areálu FF MU je totiž kromě jeho vzhledu i praktická poloha v centru Brna. Díky ní budete mít na dosah ruky jak důležitý dopravní uzel a meeting point Českou, tak centrální náměstí Svobody a všechny okolní služby a podniky. A že jich je!

3. Kvalitní výuka přizpůsobená vašim zájmům

Obory filozofické fakulty se, stejně jako celá Masarykova univerzita, pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků kvality českých i světových univerzit; například studijní program Anglický jazyk a literatura patří podle prestižního hodnocení QS World University Rankings již několik let mezi 300 nejlepších anglistik na světě. Nejde však jen o pozice v žebříčcích, ale i o spoustu možností, které vám studium na FF MU nabízí. Studenti archeologie svými nálezy přepisují učebnice, zatímco studenti pedagogiky ke svému výzkumu využívají nejmodernější technologie, jako je třeba eye-tracking. Filozofická fakulta jde zkrátka kupředu a vy můžete jít s ní.

Nemohli jste se při podávání přihlášek rozhodnout, kam zamířit? Pak vás určitě potěší i možnost zpestřit si své studium předměty z jiných oborů a fakult. Vybrat si můžete třeba základy práva či ekonomie, ale i předmět Žonglování vyučovaný na Fakultě sportovních studií.

4. Spolky – základ studentského života

Nejen studiem živ jest člověk! Své o tom ví stovky a tisíce studujících, kteří se rozhodli zapojit do více než 20 spolků, které u nás na fakultě působí. Nezáleží na tom, zda vás láká divadlo, noviny, organizace festivalů nebo jen chcete občas posedět se spolužáky – své si tu najde opravdu každý. A pokud náhodou ne, otevřené jsou vám i desítky spolků a klubů fungujících na jiných fakultách či celé univerzitě, například univerzitní sbor nebo spolek, který se stará o zahraniční studenty přijíždějící do Brna na studijní pobyty.

Omrkněte nabídku univerzitních spolků a vyberte si ten svůj, ještě než začnete studovat.

5. Studium bez hranic

Studovat na MUNI znamená možnost studovat téměř kdekoli na světě. Díky rozsáhlé síti partnerských univerzit a několika stipendijním programům můžete vyjet na jeden nebo dva semestry do zahraničí, a ještě na to od univerzity dostanete příspěvek. Za hranicemi můžete s pomocí univerzity získat i zajímavou stáž v oboru. A když se – jako většina vysokoškoláků – zamilujete do Brna tak, že se vám ho nebude chtít opouštět, můžete se s jinými kulturami seznámit i tu. Z moravské metropole se totiž v posledních letech stalo kosmopolitní město, v němž žije spousta studentů i pracujících z celého světa.

V rámci svého studia se Hanka Kubelková dostala na výzkum až do Turkmenistánu. Foto: Jiří Mucha

6. Nejste na to sami

Uznáváme, že studium na vysoké škole není vždy procházka růžovým sadem. Pokud se však ocitnete v obtížné situaci anebo si jen nebudete jistí, jak dál, na Masarykově univerzitě se vždy máte na koho obrátit. Nevíte-li si rady ohledně studia či budoucí kariéry, jsou tu pro vás fakultní studijní oddělení a dvě univerzitní centra, poradenské a kariérní, kde vám rádi pomůžou. Řešíte-li tíživou finanční situaci, máte možnost požádat si o speciální stipendium. Máte-li specifické studijní nároky, pomůže vám Středisko Teiresiás. A v případě, že vás trápí cokoliv jiného, nabízí MUNI konzultace u univerzitních psychologů zdarma.

Filozofická fakulta pro vás navíc má i řadu dalších stipendií, např. ubytovací, prospěchové, stipendium pro podporu spolků nebo pro studenty vyjíždějící do zahraničí. Zkrátka a dobře: na Masaryčce se vždy dostane pomoci každému, kdo o ni požádá.

7. Administrativu vyřídíte online

Na papíry, razítka a fronty nás na MUNI neužije. Veškerou administrativu spojenou se studiem řešíme elektronicky, a to především prostřednictvím Informačního systému MU, kterému říkáme zkráceně IS. Tento systém umí snad všechno: od sestavení rozvrhu přes vydání potvrzení o studiu až po rezervaci termínů zkoušek. Právě proto ho zbožňují jak vyučující, tak studenti. U nás na filozofické fakultě je informační systém doplněn ještě e-learningovou platformou ELF, na niž vyučující nahrávají studentům studijní materiály a úkoly k procvičování – tak, abyste nemuseli ztrácet čas sháněním skript a mohli se maximálně soustředit na studium. To, že celá univerzita během pandemie přešla téměř okamžitě do online režimu, snad nemusíme ani zmiňovat. Technologiím na MUNI zkrátka jdeme naproti, a ne naopak.

Většinu administrativy vyřídíte online z domu. Nebo třeba z nějaké kavárny poblíž fakulty. Foto: Jiří Mucha

Ať už se při výběru univerzity a oboru rozhodnete jakkoli, přejeme vám, ať jste se svou volbou spokojení a užijete si vysokoškolské studium na maximum. Držíme palce!

Rozhodli jste se, že je pro vás FF MU tou pravou cestou? Zjistěte, jak bude letos probíhat zápis do studia.

Chcete vědět víc?


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.