Příprava výukových videí

Úvodní webinář: Jak připravit výukové video?

Zobrazit či skrýt webinář

Upozornění: Toto video vzniklo za krizové situace, avšak doporučení v něm uvedená jsou platná pro výuku online obecně.

 

Webinář se zabývá těmito body: 

 • jak a proč v rámci online výuky používat audiovizuální učební materiály,
 • jak obsahově a technicky zvládnout přípravu výukových videí,
 • jak studující aktivně zapojit formou interaktivních studijních činností,
 • jak audiovizuální aktivity můžou zlepšit učební postup studujících.

Doplňková videa

Záznam diskuze k tématu Záznam workshopu k tématu

Jaký nástroj použít?

Bez popisku

MS Teams

Chcete na svém domácím nebo pracovním počítači zaznamenat přednášku i s prezentací? Nejsnazší bude využít nástroj, který již pravděpodobně znáte. Pomocí MS Teams můžete zaznamenat průběh práce na počítači a doprovodit jej mluveným komentářem. Lze tak tedy vytvořit video s prezentací opatřenou vysvětlujícím výkladem. A pokud máte k dispozici webkameru, můžete do výsledného videa přidat také záznam sebe sama.

Výhody MS Teams
 • Aplikaci již pravděpodobně znátevyužíváte.

 • MS Teams jsou oficiální univerzitní aplikací pro videokonference a týmovou komunikaci. Najdete je na všech fakultních počítačích nebo si je můžete zdarma nainstalovat na počítač vlastní.

 • Vytvořené video se automaticky uloží na vaše univerzitní cloudové úložiště OneDrive, odkud ho můžete rovnou nasdílet, což vám ušetří další čas a práci.
Nevýhody MS Teams
 • MS Teams nenabízí pokročilé funkce nahrávání jako záznam části plochy, anotování nebo zvýraznění. Videa zde nelze stříhat ani dále editovat. Nejedná se tedy o vhodný nástroj kupříkladu na tvorbu animovaných eduklipů.

 • Záznam je nutné pořídit v rámci probíhající videokonferenční schůzky.

Kde nástroj najít a jak se přihlásit

 • Vše potřebné k instalaci aplikace najdete v katalogu služeb IT MUNI.

Stáhnout MS Teams

 • Do aplikace se přihlásíte pomocí vašeho univerzitního účtu pro Microsoft přes UČO@muni.czprimární heslo. Přístup do univerzitního MS Teams a Office 365 mají všichni studenti a zaměstnanci univerzity.
 • Doporučujeme stáhnout a nainstalovat desktopovou verzi aplikace (tedy samostatný program MS Teams). MS Teams ale můžete spustit i ve webovém prohlížeči nebo na mobilním zařízení.

Jak video pořídit?

Pořizování výukového videa v MS Teams probíhá v zásadě stejně jako pořízení záznamu online hodiny nebo videokonferenčního setkání, pouze s tím rozdílem, že nahráváte videokonferenci, ve které není nikdo jiný než vy. V MS Teams spusťte novou schůzku a nezvěte do ní žádné další účastníky. Poté nasdílejte svoji obrazovku, připravtě si prezentaci a v MS Teams spusťe záznam schůzky.

Další vhodné způsoby, jak pořídit záznam přednášky

Další videokonferenční aplikace

Kromě MS Teams můžete záznam své přednášky s prezentací pořídit i v některé z dalších videokonferenčních aplikací, např. v Zoomu. Postup je podobný jako u MS Teams.

Automatizované záznamy z učeben na fakultě

Další možností je použít vybavení na FF MU. Učebny jsou vybaveny systémem pro snadný automatizovaný záznam přednášek — stačí stisknout tlačítko na ovládacím panelu, zapnout mikrofon a systém vytvoří video s vámi i vaší prezentací. Podrobnější informace o záznamovém zařízení včetně návodu najdete v katalogu IT služeb na MU.

Výsledný záznam se po zpracování uloží ve fakultní knihovně médií Medial a studentům jej můžete zprostředkovat pomocí odkazu pro sdílení.

Další nástroje vhodné k tvorbě výukových videí

Pro tyto alternativy na FF ovšem neposkytujeme uživatelskou podporu.

PowerPoint Prezi OBS Studio Camtasia

Videostudio CIT FF MU

Pokročilejší záznamy přednášek či jiná výuková videa

Chtěli byste profesionálněji působící záznam své přednášky, než jaký si můžete pořídit sami v domácích podmínkách či systémem na automatizované záznamy na půdě fakulty? Nebo byste rádi vytvořili jiný typ výukového videa? Můžete kontaktovat Videostudio CIT FF MU a poradit se s námi.

Podívat se na stránky Videostudia CIT FF MU

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info