Ruská studia

Poznáním k porozumění a mezinárodní kooperaci.

Představení studijního programu

Chcete poznat jazyk a kulturu největší a jedné z nejzajímavějších zemí světa? Ruská studia vám poskytnou potřebné znalosti a dovednosti, které uplatníte v profesích, kde je nutná znalost ruského jazyka a orientace v ruském kulturním prostředí.

Systematická jazyková příprava vás povede ke schopnosti kultivovaného písemného i ústního projevu v ruském jazyce. Pod vedením vysoce kvalifikovaných odborníků a rodilých mluvčích se naučíte nejen rozumět ruským textům obecné povahy, ale také je vytvářet, překládat a tlumočit. Seznámíte se s ruskou kulturou, literaturou a historií v rozsahu, který vám umožní interpretovat ruskou kulturní produkci i konání. Dále porozumíte hodnotovému vybavení příslušníků ruského etnika vzhledem ke společenským a historickým souvislostem.

V rámci specializace Ruská kulturní studia se naučíte nahlížet ruský jazyk a literaturu poučeným pohledem lingvistů a literárních vědců a získáte přehled o ruské literatuře a kultuře. Osvojíte si umění a schopnost o těchto tématech na základě vlastní četby a studia diskutovat a psát. Pokud si vyberete specializaci Ruština pro společenskou praxi, budete připravováni tak, abyste byli schopni samostatného plnění běžných úkolů ve firmách. Budete tak schopni vést s ruskými partnery i klientelou obchodní jednání či jinou profesní komunikaci. Součástí specializace jsou kurzy zaměřené na ekonomii, právo a dovednosti v užívání výpočetní techniky.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na tyto otázky:

• Chcete se naučit bez obtíží komunikovat v ruštině?
  • Chcete cestovat od Kavkazu a Černého a Bílého moře až po vlny Tichého oceánu a zemi věčného ledu? Rozumět jazyku obyvatel největší země světa, umět s nimi debatovat, a poznávat tak jejich názory a způsob života?
  • Baví vás číst, toužíte porozumět textům různé povahy a chcete se naučit je zasvěceně interpretovat?
  • Chcete obchodovat s jednou šestinou světa a podílet se na úspěchu našeho exportu?

Souhlasně přikyvujete u všech bodů? Pak si podejte přihlášku!

Praxe

Během studia můžete vylepšit své jazykové dovednosti na stážích na některé z partnerských univerzit v Ruské federaci nebo vyzkoušet jiný zahraniční pobyt v rámci programu Erasmus+. Čekají vás přednášky vynikajících českých a zahraničních odborníků a jazyková výuka vedená rodilými mluvčími. Součástí specializace Ruština pro společenskou praxi je povinná šestitýdenní praxe ve firmách a obchodních společnostech, během níž budete moci uplatnit nabyté znalosti a dovednosti.

Jako absolvent či absolventka ruských studií budete ovládat ruský jazyk na úrovni B2. Budete tedy moci překládat a v jednodušších situacích i tlumočit. Zároveň se budete orientovat v hlavních etapách ruského kulturního, literárního a historického vývoje a díky tomu budete moci interpretovat ruskou kulturní produkci, konání a hodnotovou orientaci příslušníků ruského etnika.

Uplatnění naleznete v profesích a činnostech, u kterých je nezbytná znalost ruského jazyka a ruského kulturního prostředí. Například v kulturních institucích, v oblasti cestovního ruchu či ve veřejné správě, v médiích a odborné práci v redakcích nebo na úrovni nižšího a středního firemního managementu. Dále v ekonomických útvarech obchodních i výrobních společností, v administrativních funkcích i v překládání odborných a uměleckých textů a tlumočení běžné komunikace. Výběrem jedné ze specializací se budete moci soustředit na oblast ruské kultury nebo na uplatnění ruštiny ve společenské a obchodní sféře.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ano

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, více zde

Oborová zkouška: Písemný test ze základních znalostí ruské slovní zásoby, mluvnice a řečové komunikace odpovídající jazykové úrovni B1 a test z oblasti ruských reálií (dějiny, zeměpis, literatura a kultura) v rozsahu SŠ znalostí.

Podrobné informace o přijímacím řízení: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium">zde

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

• Hranice úspěšnosti v oborovém testu: 50 %.
  • Uchazeči, kteří úspěšně vykonají oborový test, budou seřazeni do konečného pořadí podle výsledků TSP.

Typ studia bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Jednooborové studium se specializací

Sdružené studium

Ve studiu můžete pokračovat buďto v přímém navazujícím magisterském programu anebo můžete zvolit magisterské studium jiného humanitního studijního programu.

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI