Ukrajinská studia

Poznejte libozvučný jazyk a bohatou kulturu Ukrajinců.

Představení studijního programu

Na ukrajinských studiích se především naučíte ukrajinský jazyk, který je považován za jeden z nejlibozvučnějších na světě. Dozvíte se o pohnuté historii Ukrajiny i o její neméně složité současné situaci. Velký důraz je kladen na velmi bohatou a zajímavou ukrajinskou literaturu, kterou u nás téměř nikdo nezná. Jsme malý program, a tak studium probíhá v komorní, téměř rodinné atmosféře. Učitelé mají dostatek prostoru se studentům věnovat.

Zajišťujeme studentské stáže, díky nimž se podíváte na Ukrajinu, ochutnáte místní kuchyni a poznáte se s mnoha srdečnými lidmi.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Chcete porozumět politickému konfliktu, který v současnosti na Ukrajině probíhá?
  • Chcete umět jazyk, který u nás téměř nikdo nezná?
  • Seznamujete se rádi s novými literárními díly a kulturou?

Pokud ano, podejte si přihlášku!

„Obor Ukrajinská studia jsem si vybrala hlavně kvůli super sestavě předmětů a možnostem uplatnění po vystudování. Baví mě celková vyváženost oboru. Perfektně se naučím jazyk, ale získávám i informace o historii, literatuře a kultuře Ukrajiny. Navíc máme povinně např. základy práva a marketing, kde se dozvídáme hodně
praktických informací do života. Všechno podtrhuje přátelská atmosféra. Tenhle obor chceš.“

Tereza Žáková Tereza Žáková
studentka programu

Praxe

V rámci studia můžete absolvovat praxi ve firmách obchodujících s Ukrajinou, v neziskových organizacích zabývajících se lidskými právy, v knižních nakladatelstvích a podobně, kde si můžete ověřit a prohloubit získané znalosti a dovednosti a kde se můžete seznámit se svým budoucím zaměstnavatelem.

Jako absolvent budete zvládat ukrajinský jazyk na výborné úrovni, budete se orientovat v politické i ekonomické situaci současné Ukrajiny, takže budete jako jedni z mála schopni ve sdělovacích prostředcích poučeně komentovat aktuální situaci na Ukrajině, budete znalci ukrajinské literatury, kultury, a dokonce i kuchyně.

Studium vás tak připraví na práci ve firmách obchodujících z Ukrajinou, v neziskových organizacích, v diplomacii, v cestovním ruchu či v knižních nakladatelstvích. Budete moci působit jako soudní tlumočníci a překladatelé administrativních dokumentů, beletrie i odborných textů. Můžete se zabývat ukrajinským jazykem, literaturou i kulturou také z vědeckého hlediska a působit na domácích i světových akademických pracovištích.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ne

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený

Typ studia bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Už teď přemýšlíte, jaké budete mít možnosti po absolvování bakalářského studia? Studijní program pokračuje v navazujícím magisterském studiu Slavistika se specializací Ukrajinská studia.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity