Ukrajinská studia

Poznejte libozvučný jazyk a bohatou kulturu Ukrajinců.

Podat přihlášku

Co se naučíte

Na ukrajinských studiích se především naučíte ukrajinský jazyk, který je považován za jeden z nejlibozvučnějších na světě. Dozvíte se o pohnuté historii Ukrajiny i o její neméně složité současné situaci. Velký důraz je kladen na velmi bohatou a zajímavou ukrajinskou literaturu, kterou u nás téměř nikdo nezná. Jsme malý program, a tak studium probíhá v komorní, téměř rodinné atmosféře. Učitelé mají dostatek prostoru se studentům věnovat.

Zajišťujeme studentské stáže, díky nimž se podíváte na Ukrajinu, ochutnáte místní kuchyni a poznáte se s mnoha srdečnými lidmi.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Chcete porozumět politickému konfliktu, který v současnosti na Ukrajině probíhá?
  • Chcete umět jazyk, který u nás téměř nikdo nezná?
  • Seznamujete se rádi s novými literárními díly a kulturou?

Pokud ano, podejte si přihlášku!

„Obor Ukrajinská studia jsem si vybrala hlavně kvůli super sestavě předmětů a možnostem uplatnění po vystudování. Baví mě celková vyváženost oboru. Perfektně se naučím jazyk, ale získávám i informace o historii, literatuře a kultuře Ukrajiny. Navíc máme povinně např. základy práva a marketing, kde se dozvídáme hodně
praktických informací do života. Všechno podtrhuje přátelská atmosféra. Tenhle obor chceš.“

Tereza Žáková Tereza Žáková
studentka programu

Praxe

V rámci studia můžete absolvovat praxi ve firmách obchodujících s Ukrajinou, v neziskových organizacích zabývajících se lidskými právy, v knižních nakladatelstvích a podobně, kde si můžete ověřit a prohloubit získané znalosti a dovednosti a kde se můžete seznámit se svým budoucím zaměstnavatelem.

Chcete vědět víc?

Jako absolvent budete zvládat ukrajinský jazyk na výborné úrovni, budete se orientovat v politické i ekonomické situaci současné Ukrajiny, takže budete jako jedni z mála schopni ve sdělovacích prostředcích poučeně komentovat aktuální situaci na Ukrajině, budete znalci ukrajinské literatury, kultury, a dokonce i kuchyně.

Studium vás tak připraví na práci ve firmách obchodujících z Ukrajinou, v neziskových organizacích, v diplomacii, v cestovním ruchu či v knižních nakladatelstvích. Budete moci působit jako soudní tlumočníci a překladatelé administrativních dokumentů, beletrie i odborných textů. Můžete se zabývat ukrajinským jazykem, literaturou i kulturou také z vědeckého hlediska a působit na domácích i světových akademických pracovištích.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, na základě prospěchu ze čtyř profilových předmětů stanovených fakultou: český (slovenský) jazyk, dějepis a dvou dalších předmětů dle vlastního výběru uchazeče.

Bližší informace a formulář žádosti o prominutí přijímací zkoušky viz (více zde)

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený.

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

1. listopadu 2019 –
29. února 2020
Termín pro podání přihlášek

Termíny přijímacích zkoušek

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva.

Kombinace s programy z Filozofické fakulty

Kombinace s programy z Pedagogické fakulty

Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

Kombinace s programy z Fakulty informatiky