Katalánský jazyk a literatura

Srdce Románských jazyků

Představení studijního programu

Znáte Barcelonu, Mallorku nebo Valencii? Chtěli byste se naučit více o jazyku, kterým se tam mluví, a také něco více o kultuře a literatuře těchto oblastí? Přihlaste se tedy do oboru Katalánský jazyk a literatura Masarykovy univerzity!

V tomto bakalářském studiu získáte komunikativní kompetence v katalánštině minimálně na úrovni B2. Poznáte historii, kulturu, politiku, folklór, hudbu a kinematografii, umění, budete číst knihy a osvojíte si základní dovednosti pro literární i neliterární překlad. Zkrátka se stanete odborníky na jazyk a kulturu oblastí prozatím v České republice dosti neznámých. Jedná se o jedinečný obor v celé střední Evropě, a proto takových expertů jako vy tu nebude mnoho.

V průběhu studia se budete moci zúčastnit různých kulturních akcí. Například koncertů, autorských čtení nebo neformálních setkání s osobnostmi katalánské kultury. Budete se moci podílet na organizování mezinárodních přednášek a konferencí a prostřednictvím programu Erasmus budete mít příležitost vyjet za studiem téměř na kteroukoliv katalánskou univerzitu. Kromě toho jsou každé léto nabízena stipendia na letní kurzy katalánského jazyka a literatury na Mallorce, ve Valencii a v Andoře. A dokonce budete moci získat dvojí diplom studiem jednoho ročníku na Universitat Rovira i Virgili v Tarragoně.

Praxe

I když studium nevyžaduje povinné praxe, jako studenti budete mít v průběhu bakalářského studia možnost podílet se na řadě praktických úkolů například při organizaci kulturních akcí katedry. Budete se moci věnovat výuce katalánštiny pro veřejnost, účastnit se menších literárních soutěží nebo provázet hostující zahraniční učitele.

Absolvování našeho studijního programu vám otevře dveře k velice bohatému profesnímu uplatnění: budete moci pracovat jako překladatelé, nakladatelé, komunikační technici ve firmách, učitelé jazyka na jazykových školách, budete mít možnost uplatnění v turistickém ruchu, v oblasti lingvistických technologií nebo v katalánském kulturním světě. A pokud budete chtít dále studovat, budete mít zvládnuté základy pro kritické myšlení a metodologii práce, které vám dovolí pokračovat v magisterském studiu téměř jakékoliv humanitně zaměřené disciplíny.

„Když jsem se chystala změnit obor, všimla jsem si díky mailovému upozornění nového oboru Katalánský jazyk a literatura. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla na tento jedinečný obor jít. O Katalánsko jsem se předtím zajímala hlavně kvůli fotbalu. Dříve jsem studovala francouzštinu a znalost tohoto jazyka, který je také románský, mi ve studiu katalánštiny pomohla. Za ty tři roky jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací přímo z první ruky a také bylo zajímavé sledovat aktuální politické dění na tomto území. Rozšířila jsem si obzory a myslím si, že mě katalánská kultura a způsob přemýšlení velmi pozitivně ovlivnily.“

Linda Havránková Linda Havránková
absolventka oboru Katalánský jazyk a literatura

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, více zde

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Typ studia bakalářský
Forma prezenční, kombinovaná

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Po ukončení bakalářského studia budete moci pokračovat v magisterském studiu vztahujícím se k humanitním vědám kdekoliv v Evropě.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity