Anglický jazyk a literatura

Představení studijního programu

V programu Anglický jazyk a literatura si osvojíte základní znalosti historie, kultury a literatury anglicky mluvících zemí, zejména pak Velké Británie, USA, Kanady a Austrálie, získáte přehled o teorii a funkcích jazyka s důrazem na angličtinu a také o teorii a praxi překladu. Jednotlivé přednášky a semináře založené na diskuzích v menších skupinách u vás rozvinou schopnosti analytického a kritického myšlení, naučí vás samostatně a kreativně pracovat a adekvátně se v angličtině vyjadřovat písemnou i ústní formou.

S výjimkou několika překladových kurzů probíhá veškerá výuka a zkoušení v angličtině. Kromě kmenových vyučujících, včetně rodilých mluvčích, doplňují výuku i hostující přednášející ze zahraničí, a to v rámci tzv. intenzivních kurzů. Témata těchto kurzů zahrnují současnou popkulturu, interdisciplinární a kreativní výuku či specifické kulturní fenomény. V minulosti šlo například o kurz věnovaný angloamerické seriálové produkci, turistice v literatuře nebo trilogii Pán prstenů.

V rámci studia si nejen zdokonalíte angličtinu na úroveň B2-C1, ale naučíte se v angličtině připravit prezentaci, napsat argumentační esej, kriticky zhodnotit film či literární text a také napsat delší odbornou práci. Můžete také vycestovat do zahraničí na naše partnerské univerzity ve Velké Británii, Německu, Španělsku, Francii, Švédsku, Finsku, Belgii a dalších zemích.

Katedra anglistiky a amerikanistiky podporuje i rozmanitý spolkový život: naši studenti a studentky tak každoročně připraví premiéru divadelní hry ve studentském divadle Gypsywood Players, organizují Halloween a Noc kreativity v rámci klubu studentů anglistiky Escape či píší do studentských časopisů Re:Views a KAArdian.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Baví vás poznávat, jak funguje jazyk, literatura, kultura, film?
  • Rádi čtete, diskutujete a učíte se kriticky přemýšlet?
  • Zajímá vás historie anglicky mluvících zemí?

Pak jste si vybrali správně!

„Pro studium angličtiny mě nadchla vyučující na střední škole. Je to silná osobnost světového formátu, která pro mě v té době představovala to nejlepší, co anglofonní kultura má. Takové lidi jsem potkala i tady na katedře. Studium na naší katedře mě neustále motivuje hledat cesty k poznání světů blízkých i vzdálených – styky s cizí kulturou přece hodně poví i o té vaší ;)“

Irina Matusevich Irina Matusevich
doktorská studentka anglistiky a zaměstnanec CIT FF

Praxe

Praxe v tomto studijním programu není povinnou součástí studia. Můžete nicméně vycestovat do zahraničí na tzv. Erasmus+ stáž, kde uplatníte nabyté poznatky a získáte praxi na rozmanitých pozicích. Například ve vzdělávacích institucích, neziskových organizacích nebo překladatelských agenturách.

Jako absolventi tohoto programu budete schopni komplexního písemného i ústního projevu v angličtině a budete vybaveni vědomostmi o kultuře a dějinách anglicky mluvících zemí. Kromě práce v oboru – výuka angličtiny, překladatelství, tlumočnictví – se uplatníte i v jiných profesích, které vyžadují schopnost samostatného, kritického a kreativního myšlení, výbornou vyjadřovací schopnost a dobré jazykové kompetence. Jde například o redaktorskou činnost, publicistiku, cestovní ruch, neziskový sektor či zahraniční oddělení firem.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ano

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ne

Oborová zkouška: Obor vyžaduje pokročilou znalost jazyka (nad úrovní FCE). Test z jazyka anglického je pouze písemný (délka trvání 60-70 minut) a zahrnuje:

• 1. Porozumění čtenému (testuje porozumění, slovní zásobu, schopnost logického myšlení).
  • 2. Doplňování výrazů do souvislého textu (tzv. cloze test, testuje porozumění, mluvnici, slovní zásobu).
  • 3. Literární, kulturně-historický přehled týkající se převážně Velké Británie a USA.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení:https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium"

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

• Celkový počet bodů v oborovém testu: 100 bodů.
  • Hranice úspěšnosti v oborovém testu: 65 bodů.
  • Uchazeči, kteří úspěšně vykonají oborový test, budou seřazeni do konečného pořadí podle výsledků TSP.

Doporučená literatura

• Ready for FCE
  • Ready for CAE

Typ studia bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Ve studiu můžete pokračovat v navazujícím magisterském programu filologickém, areálově zaměřeném, učitelském nebo v překladatelské specializaci. Nabízí se tak studium v programech Anglický jazyk a literatura, Severoamerická studia, Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy či Překladatelství anglického jazyka.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Martina Horáková, Ph.D.

Konzultant programu

Tomáš Hanzálek