Portugalský jazyk a literatura

Ianua linguarum reserata

Představení studijního programu

Chcete se naučit portugalsky? Zajímáte se o portugalsky mluvící země? Na Masarykově univerzitě získáte všechny potřebné znalosti a praktické dovednosti, které vám otevřou bránu do pestrého, multikulturního lusofonního světa.

Porozumíte mluvené řeči i písemným textům v portugalštině, naučíte se portugalsky hovořit, psát, přemýšlet. Seznámíte se s kulturou, dějinami a literaturou Portugalska a Brazílie; na pomyslné cestě ve stopách slavných mořeplavců objevíte rovněž Angolu, Mosambik či Kapverdské ostrovy. Během studia se můžete zapojit do studentského týmu a vyzkoušet si organizaci kulturního festivalu Lusofest nebo v rámci projektu Erasmus+ vyjet na zahraniční studijní pobyt.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na tyto otázky:

• Chcete se naučit portugalsky na úrovni C1?
  • Chcete poznat, jak portugalský jazyk funguje coby gramatický systém?
  • Zajímá vás kultura, dějiny, literatura a reálie portugalsky mluvících zemí?
  • Toužíte pochopit, co znamená portugalská „saudade“, kapverdská „morabeza“ či brazilské „sertão“?

Pokud ano, podejte si přihlášku!

Praxe není povinnou součástí studia.

Jako absolvent či absolventka budete ovládat portugalský jazyk, budete se dobře orientovat v dějinném a literárním vývoji portugalsky mluvících zemí. Dále také v metodách lingvistického či literárního výzkumu. Budete vyškoleni v jazykovědných disciplínách jako je fonetika nebo fonologie, morfologie i syntax. Studium vás tak připraví na práci v oborech, jež vyžadují dobré jazykové kompetence a vědomosti o kultuře portugalsky mluvících zemí. Zároveň se uplatníte v profesích, v nichž se požadují dobré vyjadřovací schopnosti a schopnost samostatného kritického myšlení. Budete moci pracovat v oblasti komunikace, kultury, publicistiky, státní správy, mezinárodních vztahů, služeb či cestovního ruchu.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, více zde

Přijímací zkoušku lze prominout, pokud zájemce o studium předloží diplom/certifikát ne starší 3 let, dokládající jeho jazykovou úroveň v daném jazyce na stupni min. B1.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený.

Typ studia bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Po absolvování můžete zvolit navazující magisterské studium jiného humanitního studijního programu.

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Silvie Špánková, Ph.D.

Konzultant programu