Německý jazyk a literatura

Představení studijního programu

Studium německé filologie na Masarykově univerzitě vám umožní zvládnout jazyk prakticky i systémově, umožní vám porozumět literatuře, dějinám, kultuře i akademickému světu německé jazykové oblasti.

Předpokládaná vstupní jazyková úroveň dle Evropského referenčního rámce je B1, výstupní úroveň pak C1. Během studia si osvojíte základní postupy lingvistiky a literární vědy stejně jako přehled o reáliích, společnosti, politice i historii německy mluvících zemí.

Jako budoucí germanisté se můžete zapojit do dalších aktivit na naší katedře. Nabízí se vám Studentská organizace BAGR – Brněnská asociace germanistů, která vám pomůže rychle se zorientovat a zapojit do germanistické komunity. Další možností je například Germanistická divadelní skupina Gruppe07.

V čem je studium v Brně výjimečné? Brno má vynikající studentskou a studijní infrastrukturu, například dvě vynikající germanistické knihovny na Filozofické fakultě a v Moravské zemské knihovně.  Brno má také bohatou kulturní a literární historii v českém i německém jazyce, kde je pořád co objevovat, má Moravský zemský archiv plný neprobádaných dobových pramenů z „německo-českého“ Brna - časopisů, novin, korespondencí, pozůstalostí či cenzurních zákazů, kde si germanista může vlastnoručně sáhnout na tep historie.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Mluvíte německy a chcete své jazykové znalosti rozvíjet?
  • Zajímá vás hledání systémových souvislostí v jazyce, literatuře a kulturních dějinách německy mluvících zemí?
  • Chcete obohatit svůj směr o vhled do německého intelektuálního světa?
  • Zajímají vás moderní informační technologie?
  • Chcete zvládnout soft skills a techniky jazykového projevu?
  • Jsou pro vás překládání a práce s texty v obou jazycích lákavou odborností?

Jsou vaše odpovědi souhlasné? Podejte si přihlášku!

Praxe

Praxe mimo univerzitní prostředí není povinnou součástí studia. V rámci výběrových předmětů jsou nabízeny různorodé možnosti osvojení a praktického uplatnění dovedností například v projektové činnosti, při exkurzích včetně jejich přípravy, ve studentském časopise Pawlatsche, spoluprací na zajištění konferencí či přednáškových cyklů.

Další uplatnění a rozvinutí praktických dovedností nabízí činnost germanistické divadelní skupiny Gruppe07 – každoročně je uváděna nově nastudovaná hra; skupina organizuje již tradiční mezinárodní festival Drehbühne Brno.

Dvakrát ročně se v širší spolupráci připravuje „Lange Nacht der kurzen Texte“ – čtení kratších německých textů, scének aj. s možností aktivních vystoupení studentů.

Přirozenou součástí studia je absolvování zahraničního pobytu ve stipendijních programech, kde mají zájemci na výběr z řady germanistických pracovišť na univerzitách v Německu a Rakousku.

Úspěšní absolventi dosáhnou jazykových kompetencí v němčině na úrovni C1 a zvládnou postupy a nástroje pro základní jazykovědný a literárněvědný rozbor a práci s texty v němčině i mateřském jazyce. Uplatnění absolventů je možné ve všech pozicích a povoláních, které vyžadují mimo jiné jazykové dovednosti v němčině a znalosti literatury, kultury a reálií v povolání odpovídajícího zaměření, schopnost samostatného kritického myšlení a kultivovaného jazykového projevu v němčině i mateřském jazyce nebo německou odbornou komunikaci a práci s texty v různých profesních oblastech.

„Díky stipendijním pobytům v Regensburgu a Würzburgu se mi dostalo příležitosti konzultovat s experty, kteří mi pomohli upřesnit zaměření mého magisterského a později disertačního projektu. Mohl jsem se přímo na místě seznámit s nejnovější sekundární literaturou a účastnit se seminářů a kolokvií, při nichž jsem své závěry diskutoval jak s vyučujícími, tak i se studenty.“

Jan Trna Jan Trna
absolvent oboru Německý jazyk a literatura

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ano

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ne

Oborový test: Písemná přijímací zkouška se skládá ze dvou částí:

• Hranice úspěšnosti v oborovém testu: 50 bodů.
  • Uchazeči, kteří úspěšně vykonají oborový test, budou seřazeni do konečného pořadí podle výsledků TSP.

Doporučená literatura

• Povejšil, M. Mluvnice současné němčiny. Praha 1987. (poslední vydání 1994)
  • Baumbach, R., Václavková, G. Mluvnice němčiny (včetně kapitoly o nové úpravě německého pravopisu). Olomouc : Fin, 1997.
  • jiná spolehlivá středoškolská příručka gramatiky obdobného rozsahu

Typ studia bakalářský

Možnosti studia

Jednooborové studium

Sdružené studium

Germanistické studium po absolvování bakalářského stupně nabízí pokračování v programech navazujícího magisterského studia včetně možností specializace. Vynikající studenti se následně mohou stát posluchači doktorského studia v germanistických oborech.

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. Mgr. Aleš Urválek, Ph.D.

Konzultant programu