Průvodce začátkem studia

Jak si půjčit knihu nebo tisknout

Půjčit si knihu, kopírovat, skenovat nebo tisknout můžete v kterékoliv z knihoven MU, nejlépe v Ústřední knihovně FF MU, která sídlí v budově F v hlavním fakultním areálu na Arna Nováka.

Jak na půjčování knih

Než si vypůjčíte svoji první knihu, potvrďte registraci online v systému Inet nebo se zaregistrujte na místě u Výpůjčního a registračního pultu v přízemí. K samotnému půjčení (a k registraci na místě) pak budete potřebovat platný ISIC. Pro snadnější orientaci si libovolnou knihu nejdřív vyhledejte v knihovním katalogu. Pokud je kniha ve volném výběru, najdete ji na regálu ve druhém až čtvrtém podlaží knihovny. Ze skladu si knihu musíte objednat, a to zadáním požadavku po přihlášení do katalogu. V obou případech platí, že není možné půjčovat knihy, které jsou tzv. prezenční – z nich můžete studovat pouze na místě. Ve volném výběru je poznáte jednoduše podle oranžového puntíku na hřbetě.

Jak na tisk

Na každém patře v Ústřední knihovně jsou k dispozici počítače, ke kterým se přihlásíte přes svoje UČO a sekundární heslo. Můžete z nich také tisknout. Cokoliv odešlete do tisku, vytiskne se vám po přiložení vaší ISIC karty ke čtečce na libovolné tiskárně v přízemí. Na tiskárnách můžete také kopírovat nebo skenovat. Tisk a kopírování jsou zpoplatněny a strhávají se vám automaticky z tzv. SUPO účtu. Ten si můžete dobíjet online nebo pomocí tzv. bankovníků, jeden naleznete v přízemí knihovny. Před prvním použití musíte účet nejprve aktivovat v systému Inet. 

TIP: Pokud byste potřebovali pracovat na počítači nebo tisknout v noci, může se vám hodit Celouniverzitní počítačová studovna (tzv. cépéeska) na Komenského náměstí, která je otevřena nonstop. Mají tu k dispozici dokonce i 3D tisk a tisk až do formátu A0.

Co dalšího knihovna nabízí

Ke hladšímu průběhu studiem se vám budou také hodit lekce, které Ústřední knihovna pořádá každý semestr na různá témata podporující práci s citacemi, psaní odborných textů, vyhledávání zdrojů nebo osobní rozvoj. Pokud narazíte na konkrétní problém, využít můžete také konzultace, na kterých se vám knihovníci budou individuálně věnovat. Kromě knih půjčuje knihovna třeba i deskové hry nebo různé užitečné předměty a techniku. Zajímat by vás mohl také tvůrčí prostor zvaný Makerspace, kde můžete využít 3D tiskárnu, šicí stroj, plotter, virtuální realitu nebo si vyrobit vlastní placku.

Veškeré potřebné informace o chodu Ústřední knihovny a o službách, které nabízí, naleznete přehledně na jejím webu.

Knihovny najdete i na katedrách

Kromě Ústřední knihovny můžete využívat také knihovny kateder a ústavů, říká se jim „dílčí knihovny“. Ty ovšem fungují každá trochu jinak a nabízejí rozdílné služby. Jak funguje vaše konkrétní knihovna, se dozvíte pravděpodobně na informačním setkání vašeho oboru v rámci orientačního týdne. Většina dílčích knihoven má svoje fondy zavedeny také do elektronického katalogu. Pokud v něm tedy narazíte na označení knihovny „Filozofická fakulta – katedry a ústavy“, nebojte se kontaktovat příslušnou knihovnu, kde se kniha nachází. Přehled dílčích knihoven naleznete zde.

Základní pojmy

  • Ústřední knihovna – knihovna společná celé fakultě, sídlí v budově F
  • dílčí knihovny – knihovny některých kateder a ústavů, jsou přístupné všem studentům, mají však každá svůj systém a specifická pravidla
  • Inet MU – elektronický informační systém podobně jako IS, používá se spíše k provozním a ekonomickým záležitostem
  • knihovní katalog – zahrnuje všechny univerzitní knihovny a funguje online na adrese katalog.muni.cz (dříve se mu říkalo Aleph, zvláště starší vyučující mohou tedy občas tento název ještě někdy použít)
  • absenční výpůjčka – knihu si můžete vypůjčit domů na 30 dnů, o dalších 150 můžete výpůjčku přes katalog prodloužit, pokud si ji ovšem někdo nezarezervuje
  • prezenční výpůjčka – knihu si můžete půjčit pouze po budově ústřední knihovny, ne domů, je označena oranžovým puntíkem
  • SUPO – Systém úhrad pohledávek za osobami Masarykovy univerzity, zkrátka váš osobní účet v aplikaci Inet, ze kterého se hradí koleje, dobíjí se kredit v menze a platí se za tisk a kopírování
  • bankovník – přístroj, do kterého vložíte peníze a tím je připíšete na svůj SUPO účet
  • Čítárna – relaxační prostor v přízemí budovy D
  • týmovky – týmové studovny v 1. patře budovy D, rezervují se online
  • cépéeska – CPS, Celouniverzitní počítačová studovna na Komenského náměstí otevřená nonstop

Užitečné odkazy

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.