Průvodce začátkem studia

Jak si finančně přilepšit

Ne každý má rodiče, kteří si mohou dovolit plně zafinancovat poměrně nákladná studia v cizím městě. Proto není výjimečné, že si studenti při studiu přivydělávají různými brigádami. Určitě to může být kromě finančního přilepšení také dobrá životní zkušenost a cenná položka do životopisu, takže směle do toho. Ale pozor, ať to nepřeženete. Přece jen by pro vás mělo být na prvním místě studium.

Další možností, jak získat nějaký finanční příspěvek, jsou fakultní nebo univerzitní stipendia. Pokud nejste z Brna a studujete na MU své první bakalářské nebo navazující magisterské studium, můžete dvakrát ročně požádat o ubytovací stipendium. Pro případ tíživých životních situací existují sociální stipendia. Když budete studovat s dobrými známkami, můžete se těšit na prospěchové stipendium. A fakulta poskytuje ještě mnoho dalších stipendií, zejména na podporu zahraničních výjezdů, ale také spolkové a kulturní činnosti studentů. Přehled všech stipendií naleznete zde.

Zároveň byste si měli dávat pozor, abyste se vyhnuli zbytečným poplatkům za studium. Když budete studovat standardně a řádně, nemusíte se ničeho obávat. To znamená, že bakalářské studium zvládnete úspěšně ukončit nejdéle za 4 roky a navazující magisterské za 3 – to je doba studia, kterou vám hradí stát. Pokud ji překročíte, bude vám na další semestr vyměřen poplatek za studium, který není úplně malý. Vše o poplatcích naleznete zde.

POZOR! Pokud se zapíšete do více studií zároveň a některé z nich pak ukončíte, doba v něm strávená se vám odečte od druhého studia. Buďte tedy v těchto záležitostech maximálně opatrní.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.